רה"מ נתניהו דחה את הכרעת התקציב עד אחרי החגים

בשל החשש מביקורת, החליט ראש הממשלה נתניהו לדחות את הדיונים בהכרעה על תקציב 2013 עד אחרי החגים. במקביל, אתמול הציג לו שר האוצר שטייניץ את הקיצוצים המתוכננים. בין היתר, אם לא יקוצץ תקציב הביטחון תהיה פגיעה בקצבאות הילדים בביטוח הלאומי. אמש נגיד בנק ישראל פרופ' פישר עדכן את רה"מ על מצב המשק

קרב התקציב, נתניהו ושטייניץ (רויטרס)

הקרב על התקציב: בשל ההחלטה הקשה, שצפויה לקבל ביקורת, החליט ראש הממשלה נתניהו לדחות את הטיפול בגזירות עד אחרי החגים, זאת על מנת שיצליח לגייס בינתיים את הסכמותיהן של שותפותיו לקואליציה - ש"ס וישראל ביתנו. כמו כן, הוא דחה את ישיבות הממשלה שהיו אמורות לדון בתקציב בשבועיים הקרובים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אמש הציג שר האוצר יובל שטייניץ לראש הממשלה בנימין נתניהו את מתווה התקציב לשנת 2013 שעתיד לכלול קיצונים כואבים לשכבות החלשות, באם לא יקוצץ תקציב הביטחון. אחד הסעיפים בתקציב הוא צורך בקיצוץ 13 מיליארד שקלים בשנתיים הקרובות, לאור יישום דוח טרכטנברג והסכמי שכר נדיבים שנחתמו.

על פי הפרסום הבוקר בעיתון "מעריב", במשרד האוצר המליצו להימנע כעת מקיצוץ בתקציבי החינוך והתשתיות, וכן עולה כי ייתכן קיצוץ של שלושה מיליארד שקלים בתקציב הביטחון. באם יוחלט לא לפגוע בתקציב מערכת הביטחון, מתוכננת פגיעה בקצבאות הילדים בביטוח הלאומי, קיצוץ שכר במגזר הציבורי ופגיעה בתקציבי התחבורה.

אמש ערך נגיד בנק ישראל פרופ' סטנלי פישר פגישת עדכון עם ראש הממשלה, במהלכה עדכן אותו על מצב המשק הישראלי והצעדים שיש לנקוט במסגרת אישור התקציב לשנת 2013. ההערכה היא שאם לא תושג הסכמה קואליציונית רחבה בעניין התקציב, הבחירות יוקדמו והתקציב יאושר רק לאחר מכן.

במקביל, כצפוי - יעלה מחיר הדלק בסוף השבוע בשיעור של בין 50-60 אגורות לליטר. בעקבות העלייה הדרמטית צפוי נתניהו להתייעץ עם גורמים באוצר בניסיון לבלום את העלייה במחיר. עם זאת, נראה שהדיונים לא יהיו פשוטים. גורמים באוצר מסרו: "אין כסף להורדה במס על הדלק. אחרי שהממשלה הודיעה על העלאת מסים אי אפשר לסגת מזה".