הפתעה במשק: צמיחה של 3.2% ברבעון השני

נתונים מעודדים על המשק ברבעון השני: בניגוד לתחזיות לצמיחה של 2.5%, נתוני הלמ"ס מגלים האצה בפעילות המשק שמראה על צמיחה של 3.2% ברבעון השני של השנה. שר האוצר מחכה עם החגיגות: "המשק נמצא בפרשת דרכים"

יכולים לנשום לרווחה. בינתיים. רה"מ ושטיי (רויטרס)

האם המשק הישראלי מפתיע שוב או שמדובר במדידה סטטיסטית שגויה? הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מפרסמת היום את נתוני החשבונות הלאומיים שחושפים נתונים מפתיעים על הצמיחה במשק בניגוד לתחזיות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מנתוני הדוח עולה שהצמיחה ברבעון השני של השנה עמדה על 3.2%, לעומת צפי של 2.5%. הנתון המפתיע ביותר מתייחס לעלייה בתוצר המקומי הגולמי (תמ''ג) ברבעון השני שמשקפת עלייה חדה של יותר מ-10% ביצוא הסחורות והשירותים.

לצד השמחה על הנתונים החיוביים, יש לזכור שגם באומדן לגבי הצמיחה ברבעון הראשון של השנה, הלמ''ס דיווחה תחילה על גידול חד של כ-14% ביצוא הסחורות והשירותים, אולם חודשיים לאחר מכן תיקנה את הנתון באומדן עדכני, ודיווחה למעשה על ירידה של כ-2% ביצוא. תיקון זה, הפחית את שיעור הצמיחה באותה תקופה ב-0.3% לרמה של 2.7%.

עם פרסום אומדן הצמיחה לרבעון השני, הלמ''ס מתקנת היום שוב את נתוני הצמיחה לרבעון הראשון כלפי מעלה - לרמה של 2.8%. כמו כן, נרשמה עלייה בצריכה בפרטית של כ-5.4% ועלייה בהוצאה לצריכה ציבורית של כ-1.8%.

שר האוצר יובל שטייניץ התייחס לנתוני הצמיחה ואמר כי "נתוני הלמ"ס מצביעים על כך שהמשק נמצא בפרשת דרכים: מחד, מנועי הצמיחה ממשיכים לעבוד, ומאידך סימני האטה ברורים הנובעים מהמשבר הכלכלי באירופה ובארה"ב. זה מחייב אותנו ביתר שאת לריסון תקציבי ומשמעת כלכלית, ולמהלכים שיתמכו בצמיחה גבוהה ואבטלה נמוכה".