הצפי: המזון יתייקר ב-17% עד סוף השנה

תחזיות קודרות של משרד החקלאות צופות לנו התייקרות נוספת במוצרי המזון עד סוף השנה בעקבות העלייה המדאיגה במחירי השוק. על פי התחזית - הביצים, העוף והחלב יתייקרו בשיעור של עד 17%

אם אחרי עליית מחירי הלחם חשבתם להסתפק בביצים, בחלב ובעוף בתפריט שלכם, דעו שגם הם צפויים להתייקר עד סוף השנה בשיעור של עד 17%. סקירה שערך משרד החקלאות צופה את העלייה במחיריהם של מוצרי המזון, שעלולים להשפיע על סל הקניות הבסיסי של הצרכן הישראלי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בחטיבה למחקר, אסטרטגיה וכלכלה במשרד החקלאות ערכו ניתוח למחירי הגרעינים בעולם, על רקע הבצורת ועליית המחירים בבורסות הסחורות. מהניתוח עולה שעליית מחירי הגרעינים בחודשים האחרונים צפויה להמשיך בתקופה הקרובה ולהגיע ל-50% עד סוף השנה.

הסקירה מגלה שהעלייה המדאיגה במחירי הגרעינים תשפיע ישירות על מחירי החלב, העוף, והביצים, שגידולים וייצורם מבוסס על אותם גרעינים. כך צפויה עלייה של עד 13% במחירי החלב בישראל. עלייה דומה צפויה במחירי העוף וההודו, שתגיע עד 14% בסוף שנת 2012. אבל השיא מבחינת עליית המחירים יורגש אצל צרכני הביצים - שמחירן צפוי לעלות ב-17%.

ספק אם מובילי המחאה החברתית יקבלו את ההסבר להתייקרות, אך במשרד החקלאות מסבירים שמקורם במזג האוויר, ובבצורת שפגעה בגידולים ברחבי העולם. גם ההתנהלות התנודתית של השווקים בתחום הסחורות החקלאיות משפיע על עליית המחירים והחיפוש אחר דלק ביולוגי, שמביא להקטנת שטחי הגידול לצורך מזון - ומכאן להקטנת ההיצע שמוביל לעליית המחירים.