בהלה לדירות: היקף המשכנאות זינק לשיא של כל הזמנים

מאז השפל האחרון בענף הנדל"ן באוקטובר 2011, זינק היקף המשכנתאות בלא פחות מ-108% והגיע ל-4.926 מיליארד שקל. מדובר בשיא של כל הזמנים

נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר (רויטרס)

נתונים שפרסם היום בנק ישראל מלמדים על כך שבחודש החולף נטלו רוכשי הדירות משכנתאות בהיקף של 4.926 מיליארד שקל. מדובר בזינוק של 25% בהשוואה לחודש יוני, ובשיא חדש בישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת
 
מאז השפל האחרון באוקטובר 2011, אז ניטלו משכנתאות בהיקף של 2.3 מיליארד שקלים, זינקו היקפיהן בלא פחות מ-108%.

בנק ישראל, בראשות הנגיד סטנלי פישר, הוריד את הריבית במשק בשלהי 2011. בספטמבר האחרון עמדה הריבית על 3.25%, ומאז הוריד אותה פישר בשל ההאטה הכלכלית הגלובלית ומשבר החוב באירופה. שיעור הריבית כיום הוא 2.25%.

בחודשים האחרונים סברו בבנק ישראל כי הירידות בשיעור הריבית לא יצליחו לחמם שוב את שוק המשכנתאות ואת מחירי הדירות, זאת - בשל הגבלות המשכנתאות שהטיל בנק ישראל בשנה שעברה.

בפרוטוקולים מישיבת הריבית האחרונה שנערכה בבנק ישראל נכתב כי "קצב עליית המחירים הנוכחי עדיין איננו מצביע על התחדשות מגמת עליית המחירים, אך לא ניתן להתעלם מהסיכון להתחדשות המגמה. לשוק הדיור חשיבות בהנעת הצמיחה במשק, במיוחד על רקע ביקושים מתונים בענפים אחרים".

נתוני המשכנתאות שפורסמו היום לא מותירים מקום לספק באשר לכך ששוק הנדל"ן רותח. 3.65 מיליארד שקלים מסך המשכנתאות ביולי ניתנו בריבית משתנה, ואילו 1.26 מיליארד שקלים בריבית קבועה. היקף המשכנתאות בריבית משתנה, שאותה ביקש בנק ישראל להגביל בשנה שעברה, זינק ביולי ב-57%.