"עדיפות לחרדים בסבסוד המשכנתא"

משרד השיכון ניער את האבק מעל הטבה שהייתה בעבר לא מספיק אטרקטיבית, אבל היום קורצת לזוגות צעירים רבים – סבסוד חלקי של משכנתא בתנאים נוחים – אלא שזוגות רבים טוענים שגם המסלול הזה, כמו דיור למשתכן, מוטה משמעותית למען הציבור החרדי

אולי לא ידעתם אבל המדינה מסבסדת משכנתאות: תנאים טובים, ריבית קבועה של 3% ובלי קנס יציאה - תכנית שנועדה בעיקר לזוגות צעירים לרכוש דירה ראשונה לפי קריטריונים ספציפיים - מאוד ספציפיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הפרמטרים שקובעים את הניקוד לזכאות הם פרמטרים של אחים ואחיות, ככל שיש לך יותר אחים יותר טוב, ככל שיש לך יותר ילדים יותר טוב, ככל שיש לך יותר שנות נישואים זה יותר טוב לניקוד", אומרת נציגת בנק למשכנתאות בהקלטה שנעשתה במצלמה נסתרת.

עד לפני זמן לא רב ההטבה הייתה לא רלוונטית - הריבית על המשכנתא הייתה 4%, שיעור גבוה מזה הנהוג במשק ומזה שנותנים הבנקים, אלא שמשרד השיכון הוריד לפני כמה חודשים את הריבית ל-3% מה שהפך אותה לרלוונטית יותר לזוגות פוטנציאליים. אבל, זוגות צעירים שבאו לבדוק את זכאותם להטבה יצאו מאוכזבים.

"אז מספר אחים יותר חשוב מחודשי מילואים?" שאל נציג חדשות 2 את הבנק, ונענה "בגלל זה אולי אתה לא מפגין". לפי הקריטריונים של הניקוד אין רף לשירות צבאי או עבודה - אלא לשנות נישואים, מספר אחים ומספר ילדים גדול יותר, כמה שהמספר גבוה יותר כך הניקוד יהיה גבוה יותר.

ישראל שוורץ, סמנכ"ל משרד הבינוי והשיכון אומר כי הקריטריונים נקבעו כבר בשנות ה-90 ע"י ועדה ציבורית, ונועדו לסייע למי שקשה לו יותר לרכוש דירה. המשכנאות המסובסדות יגיעו בקרוב כנראה - לבית המשפט, במה שיהיה פרק נוסף במתח בין חילונים לחרדים.