הערכה: "תקיפה באירן תכפיל את מחיר הנפט"

על רקע הדיווחים סביב תקיפה אפשרית באירן, מומחים מעריכים כי פעילות צבאית באירן תוביל למיתון עולמי חריף. "פעולה צבאית באירן שעלולה לכלול גם את כל מדינות המפרץ, עשויה להוביל לזינוק במחירי הנפט של עד פי 2", מזהיר ח"כ אבישי ברוורמן

הערכה: מחיר הנפט יזנק ב-50% לפחות (רויטרס)

ככל שההסתברות לתקיפה ישראלית באירן מתגברת, מתחזקות הערכות כי צעד זה ישפיע באופן ניכר לא רק על הכלכלה המקומית, אלא בעיקר על כלכלת העולם באמצעות מנגנון הנפט. לדברי מומחים, מתקפה כזו צפויה לגרום לירידה חדה בהיצע הנפט, להוביל לזינוק במחירי האנרגיה, להכביד על עלויות הייצור, לפגוע בהכנסה הפנויה ולהחמיר את ההאטה והמיתון העולמיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ח''כ אבישי ברוורמן, מומחה לכלכלה ויו"ר ועדת הכספים לשעבר מסביר על ההשלכות הצפויות במקרה של תקיפה: "אירופה במיתון ובסכנה ממשית שגוש היורו יתפרק, ואילו ארצות הברית נמצאת בהאטה. העולם כולו נמצא במשבר עמוק שמזכיר את שנות ה-30. לכן, פעולה צבאית באירן שעלולה לכלול גם את כל מדינות המפרץ, עשויה להוביל לזינוק במחירי הנפט של עד פי 2. כ-160 דולר לחבית".

"במקביל, גם אירופה וכלכלת העולם כולה עשויות להיכנס למיתון עמוק, לשפל עמוק. זה הרבה מעבר להאטה בכלכלת ישראל. בלי להיכנס לנימוקים הביטחוניים, התקווה שלי היא שהדיונים בנושא נעשים ביותר רצינות מאשר הדיונים הכלכליים שהובילו להמצאת התקציב הדו-שנתי, שבא 'למנוע גירעון' ולהביא מרפא לכלכלת ישראל", מדגיש ברוורמן.

פרופ' נוריאל רוביני מוסיף: "במקרה של תקיפה באירן, מחירי הנפט יזנקו ב-50% לפחות והעולם ייכנס למיתון. כמעט כל המשברים שהתרחשו ב-30 השנים האחרונות היו קשורים לזינוק במחירי הנפט שנבעו מזעזועים במזרח התיכון".