נגיד בנק ישראל בריאיון בלעדי: "נערכים למצב ביטחוני גרוע יותר"

נגיד בנק ישראל מודאג. ואם הוא מודאג, כנראה שכולנו צריכים להיות מודאגים: תקיפה אפשרית באירן, משבר כלכלי עולמי וקיצוצים אפשריים בתקציב גם בשנה הבאה. "אנחנו נערכים להרעה במצב הביטחוני אבל לא מתפקידי להפחיד", אומר אחד האחראים להרחקתה של ישראל מתהום המשבר

לא רק בלשכת רה"מ ובמערכת הביטחון נערכים לאפשרות של תקיפה באירן, אלא גם במערכת הכלכלית. בריאיון בלעדי ל"אולפן שישי" אמר נגיד בנק ישראל סטנלי פישר: "האחריות העיקרית של כל מדינה זה לשמור על ביטחונה. אפשר לתאר מצבים של מלחמה רחבה שיהיה קשה מאוד להתמודד איתם. אנחנו נערכים למשבר גדול ולמצב ביטחוני הרבה פחות טוב".

במהלך הריאיון, התייחס פישר לסוגיות הבוערות שעל הפרק, ובראשן העלאת המסים וחבילת הגזירות הכלכליות שאושרה בכנסת לפני מספר ימים. "נתניהו ושטייניץ פועלים באופן מדוד", אומר הנגיד, ששיבח את פעולת השניים, "רוב המסים יוטלו על השכבות הגבוהות יחסית, והרבה פחות על השכבות החלשות ומעמד הביניים".

יוון תביא לכדור שלג?

פישר ממשיך ומזכיר במהלך דבריו, שאנו יכולים לעמוד בקרוב בפני משבר כלכלי עולמי כמו זה שתקף את המשק בשנת 2008. "אם יוון תצא מגוש האירו וזה יגרום לכדור שלג, אנחנו נהיה בבעיה חמורה. משום שיהיה בעולם משבר פיננסי כמו ב-2008. אז זה יגרום לנו בעיות שאם נוכל להתמודד איתן, צריכים לנסות להיות במצב הכי טוב שאפשר".

"אמרתי בדיוק: מצב המשק טוב, הוא לא מצוין", הוסיף הנגיד, "זה מה שאמרתי וזה ממשיך להיות המצב. אנחנו מטפלים במשבר, כששר האוצר וראש הממשלה רואים את העתיד ומטפלים במשבר לפני בחירות - זו מדיניות אמיצה".

"אם צריך - נגביל את הבנקים"

לפני כחודש פורסם דוח מטעם בנק ישראל על התחרותיות בין הבנקים בישראל. הדוח, שנראה מעט "חלבי", לא צפוי להביא לשינוי בעיקר במחירי העמלות הגבוהים. "אנחנו מדברים עם הבנקים ואם הם לא יורידו את העמלות, אנחנו נעשה את זה", מבטיח פישר.

לסיכום, התייחס פישר לשמועות הבאות והולכות על סיום תפקידו. "אני ממשיך לשבת בכיסאות מסוג זה", אמר, "לפעמים גם לי קשה להבין מה אני עושה כאן אבל אין מה לעשות. אני ממשיך לעשות את התפקיד שלי".