בלי אזהרה: שביתה פתאומית בחברת החשמל

אם החשמל באזורכם נפל, אל תצפו לתיקונו בקרוב. בלי הודעה מוקדמת הכריזו עובדי החברה על הפסקת עבודתם. "הגיע הזמן להבהיר מה עלול לקרות אם חברת החשמל לא תהיה פה מחר", אמר יו"ר הוועד שמזהיר מפיטורים. משרד האוצר: "פגיעה חסרת תכלית במשק"

שביתה פתאומית בחברת החשמל: ועד עובדי החברה הודיע היום (שלישי) כי הוא פותח בשביתה שבמסגרתה העובדים פועלים במתכונת שבת. בדיון שהתקיים היום בוועדת הכלכלה של הכנסת בראשות ח"כ אבישי ברוורמן, הכריז מיקו צרפתי, יו"ר ועד עובדי חברת החשמל, על הצעד החריף.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"קיומה של חברת החשמל נמצא על סף תהום וארגון העובדים אינו מתכנן להיות המבוגר האחראי כאשר כל נורות האזהרה נדלקו מזמן", הבהיר צרפתי. "במצבה הנוכחי, החברה אינה יכולה לספק את השירות הנדרש לציבור".

צרפתי נימק את הצעד בהכנסת גורמים נוספים לשוק החשמל. "יש מסירה של תחנות כוח לטייקונים ולגורמים טורקיים ואירנים שגוזלים את ההכנסה של חברת חשמל ומובילים להתמוטטותה", אמר. "זה בא על חשבונו של הציבור".

יו"ר הוועד הוסיף: "הגיע הזמן להבהיר למקבלי ההחלטות מה עלול לקרות אם חברת החשמל לא תהיה פה מחר. ההשלכות מפיטורי מאות עובדים הינן הרות אסון. מי ידאג שהחשמל במדינת ישראל לא יפסיק לזרום?"

השביתה נכנסה לתוקף מיידי כשהעובדים הכריזו על עבודה במתכונת שבת. המשמעות היא שלא כל תקלות החשמל שידווחו לחברה יטופלו ובנוסף אין קבלת קהל.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "נושא הרפורמה בחברת החשמל נמצא בתהליכי דיונים בבית הדין הארצי לעבודה. כל עוד התיק תלוי ועומד, קיימת הנחייה של בית הדין שלא לשבות ולא לעשות צעדים חד צדדיים. זוהי הפרה של הוראות בית הדין בנושא ובניגוד לכל ההבנות הקיימות. עיצומים אלו באים על מנת לייצר לחץ מיותר על הממשלה ופגיעה חסרת מהות ותכלית בצרכני החשמל ובמשק כולו".

מההסתדרות נמסר בתגובה: "אין מקום לדלת מסתובבת ולפיטורי עובדים ארעיים. צריך להפסיק את שיטת ההעסקה הנצלנית הזו גם בחברת החשמל. בשנה האחרונה העובדים גילו אחראיות רבה למצב החברה ונהגו באיפוק, תוך ויתורים כואבים אל מול צעדי ההנהלה והתעלמות משרדי הממשלה מהמצב הקשה אליו הגיעה החברה. לא העובדים אשמים במצב הקשה אלה להיפך. עובדי חברת החשמל מסורים ונותני שירות מהטובים במשק. ההסתדרות לא תאפשר לפגוע בעובדים. חשוב להבהיר, כי אספקת החשמל לא תיפגע".