תשובה מציע: "קחו את תמר - תשאירו את לווייתן"

איש העסקים ממצמץ ראשון אחרי שהממונה על ההגבלים העסקיים הבהיר כי לא יאפשר לו להיות מונופול. עפ"י גורמים בשוק האנרגיה, הוא בוחן אפשרות לוותר על ההחזקות במאגר "תמר" ובתמורה יישאר עם "לווייתן", הגדול יותר

מציע עסקה. תשובה (AP)

משלים עם רוע הגזירה, אך מציע עסקה: איש העסקים יצחק תשובה שהתבשר היום (שלישי) כי ייאלץ לוותר על השליטה בקידוח "לוויתן" הציע לממונה על ההגבלים העסקיים כי המאגר יישאר בבעלותו - וכי בתמורה ימכור את אחזקותיו ב"תמר", המאגר הקטן מבין השניים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בימים הקרובים תתקיים פגישה בין ראשי השותפויות לאנשי הממונה על ההגבלים העסקיים, שמטרתה למצוא פתרונות - זאת על מנת לאפשר את פיתוח "לוויתן" בלוחות הזמנים המקוריים - עד לרבעון הראשון של 2018.

תשובה העלה כאמור הצעה אפשרית לפתרון לפיה חברת דלק תמכור את אחזקותיה ב"תמר" ששווין המוערך הוא בין 12 ל-16 מיליארד דולר - ובתמורה תוכל לשמור על אחזקותיה במאגר "לוויתן".

ההחלטה נפלה: הסוף למונופול הגז של תשובה

הבוקר הודיע הממונה על ההגבלים העסקיים, דייויד גילה, לתשובה ולנציגי חברת נובל אנרג'י כי החליט סופית לפרק את מונופול הגז. גילה הודיע כי החליט לסגת מהסדר הפשרה ביניהם שקבע כי יוכלו להמשיך ולהחזיק במאגר "לווייתן".

המשמעות של המהלך: המדינה תדרוש את פיצול ההחזקות של תשובה ונובל במאגרי הגז "לווייתן" ו"תמר" ותחייב את תשובה ונציגי נובל אנרג'י למכור את החזקותיהם בקידוח "לוויתן". ההחלטה כפופה לשימוע שייערך בשבוע הבא.

ההחלטה שהתקבלה: הסוף למונופול הגז (אלבטרוס)

תשובה ניסה להשפיע על ההחלטה עד הרגע האחרון. הבוקר הוא שוחח במשך דקות ארוכות בטלפון עם הממונה על ההגבלים העסקיים, אך זה הבהיר לו כי החלטתו היא סופית.

בשוק הגז מעריכים כי המהלך צפוי להביא לעיכוב של מספר שנים בפיתוח "לוויתן" ועלול לגרור את ישראל לבוררות בינלאומית מול נובל אנרג'י האמריקנית שפיתחה את מאגרי הגז של ישראל. בינתיים, ההחלטה הדרמטית גורמת לקריסה במניות "לווייתן" שרושמות צניחה של עד 20%.