סופית: יבוטל מונופול הגז של יצחק תשובה

הממונה על ההגבלים העסקיים הודיע ליצחק תשובה ולנובל אנרג'י כי ייאלץ אותם למכור את השליטה בקידוח "לווייתן". גם שיחת טלפון בין תשובה לממונה לא עזרה. מניות הגז צונחות

החברה מאיימת: לא נשקיע עוד בארץ (אלבטרוס)

הסוף למונופול הגז: הממונה על ההגבלים העסקיים, דייויד גילה, החליט הבוקר (שלישי) סופית לפרק את מונופול הגז של איש העסקים יצחק תשובה וחברת נובל אנרג'י. גילה הודיע כי החליט לסגת מהסדר הפשרה ביניהם שקבע כי יוכלו להמשיך ולהחזיק במאגר "לווייתן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המשמעות של המהלך: המדינה תדרוש את פיצול ההחזקות של תשובה ונובל במאגרי הגז "לווייתן" ו"תמר" ותחייב את תשובה ונציגי נובל אנרג'י למכור את החזקותיהם בקידוח "לוויתן". ההחלטה כפופה לשימוע שייערך בשבוע הבא.

תשובה ניסה להשפיע על ההחלטה עד הרגע האחרון. הבוקר הוא שוחח במשך דקות ארוכות בטלפון עם הממונה על ההגבלים העסקיים, אך זה הבהיר לו כי החלטתו היא סופית.

בשוק הגז מעריכים כי המהלך צפוי להביא לעיכוב של מספר שנים בפיתוח "לוויתן" ועלול לגרור את ישראל לבוררות בינלאומית מול נובל אנרג'י האמריקאית שפיתחה את מאגרי הגז של ישראל. בינתיים, ההחלטה הדרמטית גורמת לקריסה במניות "לווייתן" שרושמות צניחה של עד 20%.

יצחק תשובה, ארכיון (AP)

"צל על עתיד התעשייה"

מוקדם יותר הבוקר הגיב מנהל נובל אנרג'י בישראל, ביני זומר, להחלטה שהסתמנה. "כניסתה של נובל אנרג'י לרישיונות, שהפכו לאחר מכן לתגלית לוויתן, התרחשה בידיעה ובאישורה המלא של ממשלת ישראל ובכפוף לחוק הנפט וכל דין", כתב זומר והוסיף כי הסתייגותו של הממונה על ההגבלים העסקיים מכניסת נובל אנרג'י לרישיונות אלו לאחר שהוכרזה התגלית "הייתה חסרת בסיס משפטי כשהושמעה לראשונה, ועודנה חסרת בסיס כיום".

לדבריו, "ההחלטה המסתמנת של הממונה על ההגבלים לחזור בו מההסכם, מטילה צל על עתידה של תעשיית הגז והנפט בישראל ותשפיע על המשך ההשקעות של נובל אנרג'י במדינה".