האבטלה ממשיכה לטפס: שיעור הבלתי מועסקים עלה ל-7.2%

לאחר שרה"מ נתניהו ושר האוצר שטייניץ הודיעו כי הגזירות הכלכליות יימנעו גל פיטורים במשק, נראה כי מגמת העלייה באבטלה כבר תופסת תאוצה. מספר הבלתי מועסקים בחודש יוני עלה ב-0.1% והגיע לשיא מדאיג של 3 שנים. המשבר באירופה וההאטה בצריכה הפרטית צפויות להמשיך את המגמה השלילית במשק

מגמה מדאיגה. ארכיון (חדשות 2)

האבטלה ממשיכה לטפס: מספר הבלתי מועסקים במשק עלה בחודש יוני ל-7.2%, נתון שיא ב-3 שנים האחרונות. מדובר בעליה של 0.1% שהביא את מספר המובטלים לכ-260 אלף ישראלים, כך לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

העלייה המתמדת באבטלה נובעת מהמשבר הכלכלי החמור באירופה שמקטין את הביקושים לייצוא ישראלי ובירידה בצריכה הפרטית של משקי הבית בישראל. אך למרות הנתון המדאיג, אחוז הבלתי מועסקים בישראל נמוך מאחוז האבטלה הממוצע במדינות גוש האירו שעומד על 11.2%.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר שטייניץ הצדיקו את אישור הגזירות הכלכליות האחרונות בניסיונות למנוע פיטורים המוניים של עובדים שייגרמו אם הממשלה לא תעמוד ביעד הגירעון החדש של 3% מתקציב 2013. עם זאת, מגמת העלייה באחוז האבטלה צפויה להימשך גם אם הממשלה תצליח לסגור את הגירעון בתקציב ודירוג האשראי של ישראל לא יפגע.

בחודש ינואר האחרון התאימה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה את חישוב אחוז האבטלה בישראל לכללים המקובלים בארגון המדינות המפותחות ה-OECD. שינוי זה הוביל לזינוק בין לילה של 1.3% בנתון האבטלה במשק הישראלי, מ-5.5% בלתי מועסקים ל-6.8% מכלל המשק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת