הגזירות הכלכליות יוצאות לדרך: 20 שרים הצביעו בעד, 9 התנגדו

ההכבדה בנטל המסים הפכה אחר הצהריים למציאות מוגמרת, כשהממשלה אישרה ברוב קולות את תכניתם של ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר שטייניץ. בין המתנגדים - שר הביטחון ברק, שתקציב משרדו לא נפגע, ושר התקשורת והרווחה כחלון

בתום שמונה שעות של דיונים קדחתניים אישרה הממשלה את הגזירות הכלכליות החדשות. 20 שרים הצביעו בעד, אל מול תשעה שהתנגדו לתכנית - בהם שרי ש"ס וסיעת העצמאות של אהוד ברק.

החלטתו של ברק להצביע נגד העלאת המסים התקבלה ברגע האחרון ועוררה זעם רב מצד שר האוצר, יובל שטייניץ - בשל אי החלת הקיצוץ הרוחבי על תקציב משרד הביטחון. מתנגד בולט נוסף לתכנית הוא חבר מפלגתו של נתניהו - שר התקשורת והרווחה, משה כחלון. הוא הסביר כי הצביע נגד בשל "אי יכולת להתמודד עם גזירות כאלה".

אחרי האישור, הופכות הגזירות הכלכליות למציאות מוגמרת: מיום רביעי הקרוב יעלה שיעור המע"מ באחוז אחד, ויביא להתייקרות של כל מוצרי הצריכה. גם מס ההכנסה יעלה בשיעור דומה. מחירי הסיגריות והבירה התייקרו כבר בשבוע שעבר.

נוסף על כך, יקוצצו 5% מתקציבי משרדי הממשלה ל-2012 ו-3% נוספים בשנה הבאה. מי שלא ייפגעו, לפחות כרגע, הם תקציבי משרדי הביטחון, החינוך והרווחה. לעומת זאת, יוטל החל מהשנה הבאה מס על המעסיקים בשיעור 0.6%. המס על בעלי הכנסה חודשית של יותר מ-67,000 שקלים ייעלה ב-2%.

הגזירההשינוימועד הכניסה לתוקף
מע"מתוספת 1%יום רביעי הקרוב
מס הכנסהתוספת 1%יום רביעי הקרוב
מחירי הסיגריות והבירותהתייקרותנכנס לתוקף בשבוע שעבר
תקציב משרדי הממשלהקיצוץ 5%בשנה הקרובה
תקציב משרדי הממשלהקיצוץ 3%ב-2013
מס מעסיקים תוספת 0.6%ב-2013
מס על בעלי הכנסה גבוההתוספת 2%נכנס לתוקף

מנכ"ל משרד רה"מ: "החלטה אמיצה - ולא פופולרית"

בתכנית "שש" עם עודד בן-עמי התייחס מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר, לגזירות הכלכליות - דקות ספורות אחרי שאושרו. "היה כאן סוף מעשה במחשבה תחילה", הוא אמר באשר למהלך - והסביר: "מדינות רווחה רבות באירופה קרסו. הממשלה שומרת על אחריות תקציבית וקיבלה החלטה אמיצה, קשה ולא פופולרית".

לוקר ציין כי הממשלה הנוכחית "יצרה 300,000 מקומות עבודה בשלוש שנים. זו כלכלה חזקה. רק לפני חודש זעקו מה עם המסתננים, אז השקענו - ועכשיו כמות המסתננים ירדה בצורה משמעותית. הדברים האלה עולים כסף".

מנכ"ל משרדו של נתניהו ציין כי למרות היחס השלילי בציבור למהלכי הממשלה, זכתה התכנית לתמיכה נרחבת בקרב כלכלנים בכירים - ובראשם נגיד בנק ישראל: "פישר תמך בעלאת מס ההכנסה, אבל בצורה מתונה - כמו שאנחנו עשינו. יש גירעון וירידה בצמיחה. בשני הדברים האלה צריך לטפל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת