מסתמן: תבוטל הורדת המס על המסכים ומכשירי ה-DVD

גזירה נוספת של משרד האוצר: אחרי העלאת מס ההכנסה והמע"מ, שוקלים במשרד לבטל גם את הורדת המס על מסכי טלוויזיה ו-DVD. המהלך מחייב אישור של ועדת הכספים. הערכה: גזירות נוספות בשנה הבאה

48 שעות בלבד אחרי ההודעה על העלאת מס ההכנסה באחוז, הגזירה הבאה בדרך: במשרד האוצר שוקלים לבטל את ההקלות שפורסמו לפני כשבועיים בדבר הורדת מיסים על מכשירי טלויזיה ו-DVD. עם זאת, הצעד הזה מחייב אישור של וועדת הכספים - ועדיין לא ברור אם אישור כזה יתקבל. כמו כן, ההערכה היא שבתחילת השנה הבאה יוטלו גזירות נוספות.

לקראת ישיבת הממשלה המיוחדת שתיערך מחר על מנת לאשר את שורת הגזירות הכלכליות שהוטלו בשבוע האחרון, פרסם נגיד בנק ישראל סטנלי פישר הודעת תמיכה בצעדים שנקטו ראש הממשלה ושר האוצר, שנועדו לדבריהם להקטין את הגרעון בכ-15 מיליארד שקלים.

לצד העלאת המע"מ ב-1% ל-17%, וקיצוץ רוחבי של 700 מיליון שקלים במשרדי הממשלה, גם מס ההכנסה יעלה למשתכרים למעלה מ-8,881 שקלים בחודש.

קיצוץ נוסף שיחול על תקציב השנה הבאה בשיעור של 3% וגם - החזרת מס המעסיקים בשיעור של כ-0.6%. גם הוראת השעה להעלאת מס הרכישה תוארך, וזה כנראה לא הכל. בריאיון הבוקר לגלי צה"ל, סירב מנכ"ל משרד ראש הממשלה הראל לוקר להתחייב שאלו הן הגזירות האחרונות שיוטלו על הציבור בתקופה הקרובה.

שטייניץ: "מקווה שלא יועלו עוד מסים"

בהתייחסות ראשונה שהעניק להעלאת המסים, התייחס שר האוצר ד"ר יובל שטייניץ בראיון לדני קושמרו ב"אולפן שישי" להחלטה, למניעיה ולהשלכותיה. "אנחנו מייצבים קו הגנה על כלכלת ישראל", הוא אמר. "אנחנו שלוש וחצי שנים שומרים על ישראל מפני המשבר הכלכלי הגלובלי הכי קשה מאז הקמת המדינה. כאן אין אבטלת המונים כמו במדינות אחרות. מדוע? כי אנחנו נוהגים בתעוזה ובאחריות תקציבית".

"חייבים להבין שאם לא ננהג באחריות ובתבונה - מה שקורה בספרד ויוון, יקרה גם פה", הבהיר שר האוצר ומתגונן: "הכלכלה הישראלית במצב טוב יחסית לאמריקה ולאירופה. המטרה שלנו היא לשדר לעולם כולו שאנחנו נמשיך לשמור על כלכלת ישראל".

"אני מקווה שאנחנו לא צפויים לגזירות נוספות", מבטיח שטייניץ. "נוציא מיליארדים מהחברות הזרות שפועלות בישראל. אני לוקח בחשבון גם את חברות דירוג האשראי, ואנחנו אחת המדינות היחידות במערב שלא הורידו לה את דירוג האשראי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת