דרמה בענף הגז: עסקת "לוויתן" בסכנה?

הרשות להגבלים עסקיים שוקלת להוציא את דלק ונובל אנרג'י מחוץ לקידוח הגז "לוויתן", ולמעשה חוזר בו מהסכם שהושג בעבר בין הצדדים. בעלי קבוצת דלק, יצחק תשובה, ייפגש הערב עם הממונה על ההגבלים העסקיים בניסיון להגיע לפשרה

קידוח לוויתן (חדשות 2)

רשות ההגבלים העסקיים הודיעה היום (שני) לקבוצת דלק ונובל אנרג'י כי היא שוקלת להכריז על כניסתן לקידוח "לוויתן" כהסדר כובל שלא קיבל את אישור בית הדין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הרשות להגבלים עסקיים צפויה לבחון את הצו המוסכם שהושג תחת הסדר הפשרה בין הצדדים. הצו הורה לדלק ונובל למכור את הזכויות ברישיונות "כריש" ו"תנין" ובתמורה להמשיך להחזיק בזכויות ב"תמר" ו"לוויתן" יחדיו, כמונופול.

הפשרה באה בעקבות ההכרזה של רשות ההגבלים עסקיים על עסקה משנת 2007 כהסדר כובל לכאורה. מדובר בעסקה שבה רכשו קבוצת דלק ונובל אנרג'י 85% מהזכויות בהיתר החיפושים שבו התגלה ב-2010 מאגר הגז "לוויתן".

כעת רשות ההגבלים העסקיים למעשה חוזרת בה - הסעד שתבקש הרשות מבית הדין הינו פיצול בין הבעלויות של מאגרי הגז "תמר" ו"לוויתן", כלומר אפשרות לדחיקה החוצה של איש העסקים יצחק תשובה ונובל אנרג'י מ"לוויתן".

יצחק תשובה (AP)

נציגי קבוצת דלק ונובל אנרג'י זומנו הערב לפגישה אצל הממונה על ההגבלים העסקיים, שם יוחלט האם הסדר הפשרה בין הצדדים ייפול או לא.

בעבר אמר פרופ' דיויד גילה, הממונה על ההגבלים העסקיים כי הוא "חושש לעשות משהו" עם מאגר "לוויתן" שכן הקשחת הרגולציה עלולה לגרור דיונים משפטיים שיימשכו שנים ארוכות ויפגעו בפיתוח מאגר הגז ובציבור הישראלי. אך בחודשים האחרונים הגיעו ברשות לתובנות חדשות לפיהן הפגיעה במשק מעיכוב פיתוח "לוויתן" לא תהיה גדולה.