מכה לטייקונים: "חוק התספורות" אושר בכנסת

בשיתוף פעולה יוצא דופן ליו"ר מרצ וח"כ מש"ס, אישרה הכנסת ללא מתנגדים בקריאה שלישית את "חוק התספורות". החוק קובע כי ימונו מפקחים שיוודאו שהגופים המנהלים את חסכונות הפנסיה לא יקבלו קיצוצי חוב. ח"כ גלאון: "הבזאר הטורקי נגמר"

ביקש תספורת של 60%. יצחק תשובה (חדשות 2)

לאחר שבשנים האחרונות תופעת "תספורת" בחובות של הטייקונים הלכה וגדלה, אושר היום חוק חדש בקריאה שנייה ושלישית בכנסת ומאיים לשים לכך סוף. ברוב של 32 תומכים, וללא מתנגדים או נמנעים אישרה הערב הכנסת בקריאה שנייה ושלישית את "חוק התספורות" שיזמו ח"כ זהבה גלאון יו"ר מרצ וח"כ יצחק וקנין מש"ס יחד עם משרד המשפטים.

"זהו ניצחון של הציבור על השיטה ועל בעלי ההון שהפכו את התספורות לכספי הפנסיה שלנו להשקעה הטובה ביותר במשק. מהיום אנחנו אומרים ליצחק תשובה, שרק השבוע ביקש תספורת של 60% בדלק נדל"ן, ולחבריו הטייקונים: נגמרה החגיגה, ונגמר הבזאר הטורקי של הסדרי החוב. החוק שלנו מחזיר לציבור סוף סוף את השליטה בחסכונותיו", אמרה בסיפוק ח"כ גלאון.

גלאון הסבירה כי החוק הנרקם יחייב מינוי מפקח שיוודא שהגופים המוסדיים המנהלים את חסכונות הפנסיה של הציבור לא יסכימו להסדרי חוב תספורתיים, המשרתים את מטרותיהם של בעלי הון ממונפים על חשבון אינטרס החוסכים.

15.8 מיליארד שקל בהסדרי חוב

נתונים שאסף הצוות הכלכלי בלשכת ח"כ גלאון לקראת אישור החוק חשפו את העובדות הבאות על היקף הסדרי החוב בישראל: בשלוש השנים האחרונות נחתמו לפחות 53 הסדרי חוב בישראל, שכללו סדרות אג"ח בהיקף של 15.8 מיליארד שקל.

ההיקף הכספי של הסדרות שנכללו בהסדרים שנחתמו מהווה 6% מסך כל האג"ח המונפק כיום בישראל, שהיקפו עמד על 263.6 מיליארד שקל, נכון לאמצע 2011. בין ההסדרים הבולטים שנחתמו בשנים האחרונות ניתן למצוא את אפריקה ישראל שחתמה על הסדר חוב בשווי של 8 מיליארד שקל וצים שחתמה הסדר חוב בשווי 1.33 מיליארד שקל.

"המטרה: להגן על כספי הציבור"

גלאון מצאה עוד, כי לפחות עוד 36 הסדרי חוב נוספים נמצאים כיום במשא ומתן בין מחזיקי האג"ח לבין בעלי השליטה בחברות, על אג"ח בהיקף של לכל הפחות 3.1 מיליארד ש"ח נוספים.

"החוק החדש יחייב את המדינה ואת הגופים המוסדיים להעניש את אותם בעלי הון שכושלים שוב ושוב בהחזר חובותיהם. המפקח יוכל לקבוע שהסדר החוב אינו משרת את הציבור, להורות על ביטולו, ובכך יאלץ את המוסדיים לפעול לפירוק החברה שלא עמדה בהחזר חובותיה. שוק האג"ח יהפוך מבזאר טורקי שבו כולם קושרים יחדיו כדי להכשיר מינופים ספקולטיביים, למקום שבו כספי הציבור מוגנים", דברי גלאון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת