מחאה על הדיור? ישראלים מוכנים לשלם יותר

אולי זה היאוש מתוצאות המחאה, אולי זו השלמה עם המציאות הכלכלית בשוק הנדל"ן, אבל הישראלים מוכנים לשלם יותר על דירה - כך עולה מסקר שפורסם היום ב"גלובס". מהסקר עולה כי הישראלים מוכנים היום לשלם עד 1.136 מיליון שקל בממוצע על דירה, זינוק של 16% מהסכום המקסימלי אותו הסכימו להוציא בשנה הקודמת

למרות המחאה: הישראלים מוכנים לשלם יותר (חדשות 2)

למרות המחאה של הקיץ האחרון וזו שעומדת בפתח, מתברר שהישראלים מוכנים כעת לשלם על דירה יותר מאשר היו מוכנים להוציא לפני חצי שנה, כך עולה מהסקר החצי-שנתי של "גלובס" ופרסום אזימוט שפורסם היום. מהסקר עולה כי הישראלים מוכנים היום לשלם עד 1.136 מיליון שקל בממוצע על דירה, זינוק של 16% מהסכום המקסימלי אותו הסכימו להוציא בדצמבר 2011, ושהסתכם בכ-979 אלף שקל בלבד. במילים אחרות, נראה שהישראלי מוכן כעת להוסיף עוד כ-157 אלף שקל על מנת לרכוש דירה.

לדברי בני קרת, מנכ"ל פרסום אזימוט ויועץ אסטרטגי ליזמים בשוק הנדל"ן, הנכונות הזו ככל הנראה מעידה בעיקר על אכזבה מהמחאה החברתית. "תוצאות הסקר הנוכחי ממחישות את השינוי התפיסתי אצל הרוכש הישראלי המושפע מגורמים שונים, כגון כישלון המחאה החברתית בקיץ האחרון וההתפכחות לכדי הבנה כי מחירי הדירות לא ירדו", אומר קרת. "כמו כן, עליית יוקר המחיה בכל התחומים והמשבר הכלכלי המתמשך במדינות אירופה תרמו גם כן להתפכחות".

קרת מעריך כי הסכום המקסימלי שבו נקבו הנשאלים בסקר הקודם - 979 אלף שקל, ביטא "בעיקר ציפיות לירידה במחירים בעקבות המחאה החברתית. כיום, חצי שנה מאוחר יותר, נראה כי הציבור מבין שהמחירים לא רק שלא ירדו, אלא החלו לעלות תפיסתית". לדבריו, "עליית המחיר הנתפסת מעידה על חזרה להתייצבות במחירי השוק ולהבנה בציבור כי המחירים ימשיכו לעלות".

הסקר נערך על-ידי מכון המחקר מותגים באמצעות מדגם מייצג של 508 אנשים ונשים במגזר היהודי. לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מחירה הממוצע של דירה בישראל עמד על 1.09 מיליון שקל בסוף הרבעון הראשון של 2012, כך שנראה כי הישראלים ריאליים בציפיותיהם. מהסקר של יוני 2012 עולה עוד, כי רוב הישראלים, 53%, אינם מוכנים להוציא יותר ממיליון שקל על דירה, ואילו 47% מהנשאלים מוכנים להוציא יותר ממיליון שקל. עם זאת, רק 11% מוכנים להשקיע 5-1.7 מיליון שקל בדירה, הסכום המקסימלי הגבוה ביותר שננקב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת