אדרעי בדיון בבית הדין לעבודה: "בכיר בהסתדרות אמר שרוצים לתת לי 'שפיץ' בראש"

בית הדין לעבודה דן בהשעייתם של יו"ר ועד עובדי הרכבת גילה אדרעי ושאר חברי הוועד מטעם ההסתדרות. במהלך הדיון קבעה השופטת כי לא ניתן להשעות אדם לפני כינוס ועדת המשמעת בעניינו וביקרה את ההליך, גם אם לא את ההחלטה עצמה. אדרעי סירבה לאשר או להכחיש אם ברשותה מספיק חתימות כדי לעבור לארגון כוח לעובדים

גילה אדרעי (חדשות 2)

ההסתדרות הכללית התקשתה להסביר היום בבית הדין האזורי לעבודה בחיפה מדוע השעתה את יו"ר ועד עובדי הרכבת גילה אדרעי ביום רביעי שעבר, עוד לפני כינוסה של ועדת משמעת בעניין ביום ראשון האחרון.

‏השופטת עופרה ורבנר העירה כי לפי תקנון ועדי עובדים של ההסתדרות לא ניתן להשעות איש ועד לפני כינוס ועדת משמעת, ואילו עו"ד ארנה לין, שייצגה את ההסתדרות, לא הצביעה על מקור הסמכות בעניין, למרות הפצרתה של השופטת.

‏לדברי עו"ד לין, השעייתה של אדרעי יחד עם שלושה מחבריה נעשתה בשל מצבור של אירועים, בהם הפרות חוזרות של הוראות ההסתדרות והחלטות שיפוטיות. לדבריה, ההסתדרות התריעה בפני הוועד לכל אורך הדרך על ההפרות האלה, אולם הארגון נמנע מנקיטת צעדים בשל הסכסוך הקיבוצי בין עובדי הרכבת להנהלה שנמשך עד לאחרונה.

עו"ד סיגל פעיל, המייצגת את הוועד, טענה כי ההסתדרות התנהלה גרוע יותר מאחרון המעסיקים בכך שלא אפשרה לדחות את כינוסה של ועדת המשמעת שהתקיימה ביום ראשון. אף שפעיל עצמה נשכרה על-ידי הוועד רק ביום רביעי בלילה, וזאת לאחר שעורך הדין שמייצג את הוועד מטעם ההסתדרות התפטר בשל ניגוד עניינים.

עו"ד פעיל הצביעה על כך שיו"ר איגוד עובדי התחבורה אבי אדרי הופיע בוועדת המשמעת גם כגורם המתלונן כנגד הוועד וגם כחבר בוועדה. השופטת העירה על כך בציניות: "האם מדובר באותו אבי אדרי? או שזאת טעות דפוס?"

‏עו"ד פעיל טענה בדיון כי מרגע הדחתה של אדרעי ופיזורו של הוועד הארצי, הפכה הנהלת הרכבת לזרוע הארוכה של ההסתדרות במין "חברות לשעה". לדבריה, עוד לפני כינוסה של ועדת המשמעת, הנהלת הרכבת אסרה כניסה של חברי ועד למתקני החברה, נתקה להם את הטלפונים הניידים ואת הפקס במשרדים ודרשה את רכביהם בחזרה, למרות שידוע היה שקיימת מחלוקת על ההדחה.

עופר עיני. ימנה ועד חדש? (חדשות 2)

לטענתה, מדובר בוועד שנבחר על-ידי ציבור העובדים, ולפי פסיקות קודמות של בתי הדין לעבודה, אסור להתנכל לאנשי ועד, אפילו לאחר סיום תפקידם.

עו"ד פעיל טענה כי כל הליך ההדחה נבע מהרצון לערוף ראשים כחלק ממחיר פוליטי לאחר הבחירות להסתדרות. לטענתה, יו"ר האגף לאיגוד מקצועי אני ניסנקורן אמר לאדרעי רגע לפני השעייתה כי "מצפים ממנו לתת לה שפיץ בראש".

האם יש מספיק חתימות למעבר ארגון?

אדרעי הוסיפה כי היא אופטימית באשר להליך בבית הדין, ולהערכתה בית הדין צפוי לפסוק כי על ההסתדרות לערוך לה שימוע חוזר. אדרעי סירבה להשיב האם השיגה מספיק חתימות של עובדים שיאפשרו מעבר לארגון כוח לעובדים, אולם גורם המקורב לוועד טען כי כבר הושגו החתימות הדרושות.

עוד לפני סיום הדיון קבעה השופטת כי זכותה של ההסתדרות להדיח ועד עובדים "גם לפי תקנון הארגון וגם לפי השכל הישר, לאור רצף האירועים", אולם הוסיפה כי באשר לאופן ההליך שבאמצעותו נעשתה ההדחה, אכן צריך להתקיים דיון.

השופטת תהתה כיצד ההסתדרות פיזרה את כל הוועד הארצי בלי ועדת משמעת: "מה, כולם החתימו עבור כוח לעובדים? אין שם צדיקים בסדום? אני מוטרדת מעניין הסמכות", אמרה. עו"ד לין השיבה: "בצד האחריות יש סמכות. ההסתדרות רצתה לשמר את ההיררכיה ולמנוע אנרכיה".

בדיון חשפה עו"ד פעיל נתון מביך עבור ההסתדרות: מסתבר כי עו"ד לין, המייצגת את ההסתדרות, שכחה למחוק הערה שכתבה בכתב ידה בתגובת ההסתדרות לבית הדין, שם נכתב: "איך סעיף זה מתיישב עם ועדת המשמעת?".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת