שר האוצר בפורום קיסריה: "אין מנוס - נעלה מסים"

שר האוצר יובל שטייניץ מתייחס לגל השמועות בימים האחרונים על עתיד המסים, ומבהיר כי לא תהיה ברירה מהעלאה שלהם בשנה הבאה. "אני חייב לומר את זה כי האמינות היא כלי מרכזי שלנו. אנו חייבים להגיד את הדברים לעצמנו וגם לאזרחים". רק אתמול הודיע רה"מ: "המסים לא יעלו"

המסים יעלו? תלוי את מי שואלים. שר האוצר יובל שטייניץ טען היום בפורום קיסריה, הנערך השנה דווקא בים המלח, כי הגדלת יעד הגירעון לשלושה אחוזים בתקציב 2013 לא תוכל למנוע העלאות מסים. דבריו של שטייניץ נאמרו היום על רקע הצהרתו מאתמול של ראש הממשלה בנימין נתניהו כי המסים לא יעלו בקרוב.

"קראתי היום את הפרשנים לגבי עדכון יעד הגרעון החדש. אני רוצה להבהיר: יוטלו מסים", אמר שטייניץ. "לצערי הרב, לא יהיה מנוס מהטלת מסים. גם יעד הגירעון החדש של 3% הוא אתגר ואנו מתכוונים לעמוד באתגר הזה. התחזית, יחד עם המתמטיקה, יחייבו למהלכים בתחום המיסוי. אני חייב לומר את זה כי האמינות היא כלי מרכזי שלנו. אנו חייבים להגיד את הדברים לעצמנו וגם לאזרחים".

עוד הוסיף שטייניץ: "קבענו שלא ניכנס לתחום של גירעון בלתי סביר שעלול לשדר אובדן שליטה. אחרי דיונים ביני לבין ראש הממשלה, החלטנו על יעד ריאלי יותר של גירעון, אבל עדיין מהווה אתגר שמאזן בין שני הצרכים: למתן - ולא לוותר - את הכבדת המס, וזה עדיין משאיר אותנו באזור הבטוח".

שר האוצר אמר שהמשבר באירופה וההאטה בארה"ב כבר פגעו בהכנסות המדינה ממסים. הוא ציין גם שהיעד הוא כי עד שנת 2016 יירד הגירעון לחמישה אחוזים מהתוצר וב-2019 יהיה עודף תקציבי של אחוז וחצי מהתוצר.

"אלו יעדים ריאליים שנוכל לעמוד בהם אם ננקוט הצעדים הנדרשים", הוסיף שטייניץ. "מה שכן, לא קבענו כל שנה ושנה מה יקרה, אבל קבענו כי כל שנה יהיה גירעון נמוך מהשנה הקודמת. היעדים הם גם מתאימים יותר לעולם המפותח".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת