חילוץ חירום למערכת הבנקים בספרד

אמש הודיע שר האוצר הספרדי כי ממשלתו מתכוונת לפנות באופן רשמי למסדות האירופאים בבקשה להזרים כספים למערכת הבנקים הקורסת במדינה. כבר היום מדווח העיתון "פיינשל טיימס" כי שרי האוצר של גוש האירו מתכוונים להעביר חבילת חילוץ בהיקף של כ-100 מיליארד אירו למדינה

ספרד: משבר במערכת הבנקאות (RT)

שרי האוצר של גוש האירו קיימו הערב דיון חירום באפשרויות השונות העומדות לרשותם, לסיוע למערכת הבנקאות הספרדית הקורסת. על פי הדיווח בעיתון "הפיננשל טיימס", שמאוחר יותר גם אושר על ידי שרי האוצר של גוש האירו, במהלך השיחה הסכימה ממשלת ספרד לפנות למוסדות הבינלאומיים לקבלת סיוע.

בתמורה לקבלת הסיוע, שהיקפו מוערך בכ-100 מיליארד אירו, הסכימו שרי האוצר של גוש האירו לא להעמיד בפני ספרד תנאים נוספים לקבלת חבילת החילוץ, חוץ מעמידה ביעדי הגרעון שנקבעו מוקדם יותר השנה על ידי האיחוד האירופי. שר האוצר הספרדי לואיס דה-גווינדוס קיים הערב מסיבת עיתונאים בה הוא מסר את פרטי ההסכם.

"ממשלת ספרד מודיעה באופן רשמי על כוונתה לפנות למוסדות אירופאים על מנת לעזור לה בהזרמת כספים לבנקים המקומיים", אמר דה-גווינדוס במהלך מסיבת העיתונאים. בהודעה שהוציא פורום שרי האוצר של גוש האירו נכתב ש"הסכום שאושר יבטיח לבנקים עמידה בדרישות ההון של האיחוד האירופי עם מרווח ביטחון נוסף".

דוח קרן המטבע: הבנקים בספרד בגירעון של 40 מיליארד אירו

סגנית ראש הממשלה של ספרד סוראיה דה-סנטהריה אמרה אתמול, לאחר הקדמת פרסום דוח קרן המטבע הבינלאומית שקבע שהמדינה צריכה 40 מיליארד אירו לפחות לטיפול בבעיות של הבנקים בספרד, כי המדינה מחכה לדוחות של שלושה גופים שונים לפני שתחליט על המשך צעדיה. אחד הדוחות הינו של קרן המטבע הבינלאומית, שכבר פורסם, ועוד שניים אחרים של מבקרים עצמאיים.

דוברו של ראש ממשלת לוקסמבורג ג'אן-קלוד יאנקר, המנהל את שיחת הועידה, אישר כי משתתפי השיחה דנים במצב המשבר באירופה ומנסים למצוא דרכים לטפל בו. מוקדם יותר פורסמו דבריו של נגיד הבנק הגרמני בראיון שהעניק לעיתון מקומי ובו הוא דחק בספרד לפנות למוסדות בינלאומיים לקבל סיוע. לדבריו הצטרף אתמול גם נשיא ארצות הברית ברק אובמה, שטען שבפני מנהיגי אירופה עומדות מספר אפשרויות לטיפול במשבר באירופה בין היתר קיימת האפשרות להזרמת כספים לבנקים ביבשת.

גורם רשמי באיחוד האירופי אמר אתמול לסוכנות הידיעות רויטרס ששרי האוצר צפויים לפרסם הודעה משותפת אחרי שיחת הוועידה ובה הם צפויים לפרסם את תוצאות הדיונים. על פי אותו גורם, השרים יכולים להודיע על הענקת חבילת סיוע של כ-100 מיליארד אירו עבור ספרד.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת