רוסיה קורסת: לא צפוי משבר כלכלי עולמי

רוסיה על סף פשיטת רגל והשווקים הבינלאומיים מגיבים בעצבנות, אך לא ידוע על גופים פיננסיים גדולים שמושקעים במדינה ושקריסה שלהם תיצור אפקט דומינו מדאיג. ואיך ישפיע המשבר על הכלכלה הישראלית?

כלכלת רוסיה נקלעה למשבר כלכלי חמור שמדאיג היום (שלישי) את העולם: המשק הרוסי בנוי על ייצוא נפט ובעקבות הירידה החדה במחיר הזהב השחור בחודשים האחרונים - הרובל צונח. אם מוסיפים לכך את העובדה שרוסיה נפגעה מסנקציות שהוטלו עליה בעקבות הפלישה לאוקראינה - מתקבלת תמונה כלכלית קודרת עד כדי חשש לפשיטת רגל של אחת הכלכלות הגדולות בתבל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שעות ספורות אחרי ההודעה הרוסית, בשוקי הכספים של מוסקבה עמד שוויו של דולר אחד על 79 רובל - פיחות של כ-20% ועדות ברורה לכך שהכלכלה הרוסית נמצא בצרות.

הבנק המרכזי במוסקבה כיוון את נשק הריבית במלוא העוצמה והעלה אותה לשיעור של 17%, אבל גם זה לא עצר את הידרדרות המטבע והנפילות בבורסה.

כעת, ישנם שני גורמים שמאיימים על הכלכלה הרוסית: מחירי הנפט שצונחים עוד ועוד יחד עם הסנקציות הכלכליות שהטיל המערב על פוטין. נכון לעכשיו, ההערכה היא כי המשבר הרוסי לא יגרום למשבר כלכלי עולמי. לראייה: הבורסה בניו-יורק רושמת עליות שערים ולא ממש מתרגשת מהאירועים.

בנוסף, לא ידוע על גופים פיננסיים גדולים שמושקעים ברוסיה שהתמוטטותם עלולה לגרום לאפקט דומינו מדאיג.

ייפגע? לב לבייב (חדשות 2)

הערכות: הנפגעים העיקריים בישראל - לבייב ופישמן

אם מסתכלים על הזווית הישראלית, בארץ ישנם שני אנשי עסקים גדולים שמשקיעים בפרויקטים נדל"ניים ברוסיה: לב לבייב ואליעזר פישמן - שעלולים להיות הנפגעים העיקריים. החשש הוא שהם לא יצליחו להחזיר חלק מחובותיהם ובכירים בחברות הללו אומרים כי אין בידיהם "פתרונות קסם" שירגיעו את המשקיעים.

אלא שלמרות הדרמה הכלכלית, ולדימיר פוטין, האיש החזק ששולט בשוק אדיר של נפט, לא מוריד את התפוקה בשל הירידה במחירים. להיפך - הוא ממשיך לייצר נפט ולהציף את השוק. בתוך כך, הודיעה הערב ארצות הברית כי תטיל חבילה נוספת של סנקציות על רוסיה.

בתוך כך, מחיר הנפט ממשיך לרדת וחבית מסוג ברנט נסחרת מתחת ל-60 דולר לחבית לראשונה מאז 2009, מה שמכביד על השווקים. מחיר חבית מסוג WTI יורד ב-3.5% ל-54.3 דולר.

הרובל ספגה מתחילת השנה צניחה של כ-50% על רקע הירידה החדה במחיר הנפט והסנקציות שהטיל המערב על רוסיה בשל המלחמה באוקראינה. "התגובה המיידית להעלאת הריבית ברוסיה הייתה התחזקות של הרובל, אבל מהר מאוד זה התחלף ברצון לדחוף את הדולר לרמת שיא", אמר לסוכנות בלומברג סוחר מט"ח ב-OAO Alfa.

הרובל זינק היום בכמעט 11% מול הדולר והצמד נסחר סביב 59.9 רובל לדולר אחרי העלאת הריבית, אך העלייה הזו נמחקה והצמד נסחר כעת ברמה של 75.5 רובל לדולר, קרי הרובל נחלש בכ-17%