ועדת קדמי: "מחירי המזון בישראל יקרים מדי"

אם היה לכם עוד ספק, מפרסמת הבוקר ועדת קדמי לבדיקת הריכוזיות במשק את המלצותיה, וקובעת רשמית כי המזון בישראל יקר יותר מבעולם. בין היתר מצאה הוועדה קשרים בעייתיים בין ספקים והביעה ביקורת על מחירי מזון מופקעים ביחס למדינות ה-OECD. בין ההמלצות: להגביר רגולציה, לתמוך בעסקים קטנים ולפקח על מוצרי המזון

המזון בישראל יקר מדי (רויטרס)

יקר פה - עכשיו זה רשמי: ועדת קדמי לבחינת רמת התחרותיות והמחירים בשוק מוצרי המזון והצריכה בישראל פרסמה הבוקר רשמית את המלצותיה. הוועדה קבעה כי הריכוזיות מהווה סיבה מרכזית ליוקר מוצרי המזון והצריכה בישראל, ומצאה "ריכוזיות במקטעי האספקה והקמעונאות, קשרי ספקים-קמעונאים בעייתיים וחוסר בשקיפות מחירי המוצרים לצרכן".

מבדיקה שערכה הוועדה לגבי מחיריהם של מוצרי מזון ב-22 קטגוריות שונות בשנת 2010, עלה כי ישראל היא המדינה הריכוזית ביותר ב-11 קטגוריות, ונמצאת במקום השני ברמת הריכוזיות בחמש קטגוריות נוספות. הוועדה קובעת חד משמעית כי מחירי המזון בישראל יקרים מדי.

בין היתר, המליצה הוועדה להגביר את הרגולציה על קשרי ספק-קמעונאי, להגביר את הפיקוח על מיזוגים ורכישות ולעודד "מותגים פרטיים". בנוסף, אנשי הוועדה טוענים כי יש לתמוך בעסקים קטנים ובינוניים של יצרני המזון, לפקח על מחירי מזון וכן לקדם תחרות בשיווק הקמעונאי. עוד ציינו כי יש להקפיד על שקיפות מחירים ולעודד שוקי מזון מקומיים.

לפני מספר חודשים פרסמה ועדת קדמי, המשותפת למשרדי התמ"ת והאוצר את מסקנותיה בתחום הצרכנות, הייבוא והמכסים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת