כלכלת רוסיה קורסת: הרובל צונח

בורסת מוסקבה צוללת בכ-13% לאחר שברוסיה הקפיץ היום הבנק המרכזי את הריבית ל-17% בעקבות קריסת הרובל - מהלך שלא מצליח לייצב את המטבע

כלכלת רוסיה קורסת: הרובל צונח. פוטין (רויטרס)

דרמה גדולה בכלכלה העולמית היום (שלישי): רוסיה הכפילה כמעט את שיעור הריבית שלה, בניסיון להציל את שער הרובל, אבל הניסיון כשל. הבורסה צונחת, השווקים בשאר העולם מגיבים בעצבנות וברקע נמצאת כמובן גם הירידה במחיר הנפט שגורמת גם היא להשלכות מורכבות על כל העולם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בורסת מוסקבה צוללת בכ-13% לאחר שברוסיה הקפיץ היום הבנק המרכזי את הריבית ל-17% בעקבות קריסת הרובל - מהלך שלא מצליח לייצב את המטבע.

מחיר הנפט ממשיך לרדת וחבית מסוג ברנט נסחרת מתחת ל-60 דולר לחבית לראשונה מאז 2009, מה שמכביד על השווקים. מחיר חבית מסוג WTI יורד ב-3.5% ל-54.3 דולר.

לאחר הקפצת הריבית הבוקר, זינק הרובל אחרי שישה ימי ירידות רצופים - אך מחק את העלייה. העלאת הריבית היום הייתה החדה ביותר מאז משבר הרובל ב-1998 - העלאה של 6.5% ל-17%.

הרובל ספגה מתחילת השנה צניחה של כ-50% על רקע הירידה החדה במחיר הנפט והסנקציות שהטיל המערב על רוסיה בשל המלחמה באוקראינה. "התגובה המיידית להעלאת הריבית ברוסיה הייתה התחזקות של הרובל, אבל מהר מאוד זה התחלף ברצון לדחוף את הדולר לרמת שיא", אמר לסוכנות בלומברג סוחר מט"ח ב-OAO Alfa.

הרובל זינק היום בכמעט 11% מול הדולר והצמד נסחר סביב 59.9 רובל לדולר אחרי העלאת הריבית, אך העלייה הזו נמחקה והצמד נסחר כעת ברמה של 75.5 רובל לדולר, קרי הרובל נחלש בכ-17%.