נוחי דנקנר: "לא תהיה תספורת ב-IDB"

נוחי דנקנר, אחד האנשים העשירים בישראל, נמצא עסקית במצב הקשה ביותר שידע במישור העסקי. העסקים של האיש, בחובות מצטברים של מיליארדים, וקריסה של דנקנר וקונצרן IDB תשפיע על הכיס של כל אחד מאיתנו, שכן כספי הפנסיה שלנו מושקעים בחברות האלו. אך בראיון לחדשות 2 מבהיר דנקנר: לא תהיה שום תספורת, אחזיר את הכסף

אפשר לומר שעל נוחי דנקנר עבר שבוע לא קל בעבודה: IDB אחזקות והחברות שבבעלותה איבדו עשרות מיליוני שקלים מערכן - והשבוע, באירוע בתל אביב, תפסנו אותו לשיחה נדירה. "אנחנו לא אומרים 'ימים קשים', אנחנו אומרים 'ימים מאתגרים'", הוא אומר בראיון מיוחד לחדשות 2. "ימים קשים הם כשאתה נמצא במצב פסיבי. ימים מאתגרים הם ימים בהם אתה נדרש להיות אקטיבי ולבצע פעולות ביוזמתך - וזה מה שאנחנו עושים".

הוא הפך לאיש החזק במשק הישראלי, "בעל ידי הזהב" כונה. ב-2008, עם פרוץ המשבר הכלכלי העולמי, דנקנר הוכיח כי הוא נמצא במקום אחר, כשהיה מוכן למשבר - ויצא ממנו טוב. "אבל כמו שהוא נכנס טוב ל-2008, הוא נכנס רע ל-2010-2011", אומר הפרשן הכלכלי של חדשות 2 נחמיה שטרסלר. בשנה האחרונה הדברים החלו להשתנות, וכעת כבר לא כולם בטוחים שהאיש הכי חזק במשק יכול על המשבר.

שופרסל ספגה הפסדים בעקבות המחאה החברתית, עסקאות שביצע רשמו הפסדים וגם העיתון "מעריב" שרכש, ממשיך לרשום הפסדים. הלחץ החל לגבור, וכעת לראשונה הוא מוכן לדבר על כך. "אין ספק שאנחנו ניזוקים כעת במקומות מסוימים, אבל יש מקומות אחרים שאנחנו חזקים בהם ועושים בהם יפה", אומר דנקנר לחדשות 2. "נכון שיש חולשה למשל בחברה כמו סלקום, בגלל רגולציה שהשתנתה. יש חולשה באחזקה בבנק 'קרדיט-סוויס' בגלל המשבר באירופה. אני מוטרד לגבי הכל, אבל עובדים על הכל, מתקנים ומשפרים".

"יש בקופה סכומים נזילים לשנתיים הקרובות"

למשקיעים מבטיח דנקנר: "אני מבטיח נאמנה שלא התקיים אצלנו ולא אצלי מעולם דיון, לא הייתה ישיבה, לא הייתה שיחה ביני לבין מנהל כלשהו בקבוצה על אפשרות של הסדר חוב, של 'תספורת', 'תסרוקת' או כל מיני גזיזות כאלה. יש לנו בקופה סכומים נזילים שדי בהם כדי לשרת את צרכי האג"ח הנוכחיים שלנו לפחות לשנה וחצי-שנתיים. השוק מעריך אותנו לא נכון ואני חושב שאנחנו חזקים הרבה יותר מכל דימוי או קו תקשורתי שקיים כעת".

"אני לא אהסס אם אקבל הצעה מספיק אטרקטיבית ונכונה מבחינה עסקית למכור חברה", אומר דנקנר. "אפילו את שופרסל, שאני כל כך אוהב וקשור לעובדיה, הייתי על סף מכירה. לא מכרתי אותה, ואני כמעט בטוח שמהיבט עסקי ולא מהיבט אמוציונאלי".

על הצהרותיו של ראש הממשלה כי המשק ריכוזי מדי, אומר דנקנר: "נפעל לפי רוח דוח ועדת הריכוזיות במשק ולפי מה שהוא יגדיר לנו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת