היסטוריה: פייסבוק הונפקה בבורסה בניו יורק

היסטוריה חברתית: מארק צוקרברג הגיע מחויך לבורסה בניו יורק, שם מונפקת מניית פייסבוק במחיר של 38 דולרים. מחיר המנייה משקף לחברה שווי של 100 מיליארד דולר. למרות הציפיות הגבוהות - בסיום המסחר המנייה ננעלה במחיר הפתיחה

הרשת החברתית מגיעה לבורסה (AP)

הערב מונפקת לראשונה ענקית האינטרנט פייסבוק בבורסה בניו יורק. למי שמתעניין, מחירה של מנייה אחת תעלה לכם 38 דולרים, מה שמעניק מה שמעניק לפייסבוק שווי חברה של 104.2 מיליארד דולר ולא פחות חשוב - הרשת החברתית היקרה בעולם. למרות ההתלהבות הראשונית, עם סיום יום המסחר המנייה ננעלה במחיר ההתחלתי.

פייסבוק , שסימולה בנאסד"ק יהיה FB, גייסה בהנפקה 16 מיליארד דולר, אולם מהם 7 מיליארד דולר יוזרמו לחברה עצמה והשאר לכיסי משקיעיה. בנוסף ל-4 מיליארד דולר שכבר בקופת החברה, פייסבוק מתחילה את דרכה הציבורית עם 11 מיליארד דולר. בתחילה תכננו החברה והמשקיעים בה למכור 337.4 מיליון מניות, אך לאור הביקוש הרב החליטה להגדיל את מספר המניות שיעמדו למכירה בהנפקה. בסופו של דבר, נמכרו 421.2 מיליון מניות.

החברה, שהוקמה בפברואר 2004 על-ידי מארק צוקרברג וחבריו לספסל הלימודים באוניברסיטת הרווארד, החלה את דרכה כרשת פנימית שנועדה לאפשר לסטודנטים באוניברסיטה לתקשר ביניהם באופן מקוון. הרשת החברתית החדשה התפשטה במהרה גם לקמפוסים של אוניברסיטאות אחרות, ולא עבר זמן רב עד שהפכה לנגישה לכל, ב-26 בספטמבר 2006. כיום יש לפייסבוק יותר מ-900 מיליון משתמשים חודשיים, והכנסות של 3.7 מיליארד דולר ב-2011.

לצוקרברג עצמו יש אחרי ההנפקה 503.6 מיליון מניות ואופציות, מה שהופך אותו מיידית למדורג 29 בדירוג העושר האישי העולמי, עם שווי של 19.1 מיילארד דולר. שווי זה, אגב, הופך את צוקרברג לאדם עשיר יותר ממייסדי גוגל, לארי פייג' וסרגיי ברין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת