חברת החשמל מזהירה ממחסור חמור

עוד מכה למשק החשמל: ספקית הגז הטבעי ים-תטיס הודיע לחברת החשמל כי היא תעביר לה רק חמישית מכמות הגז הטבעי אותה היא אמורה להעביר בשגרה. ההשלכות: גוברים הסיכויים להפסקות חשמל יזומות במהלך ימי הקיץ ולעלייה נוספת בתעריפי החשמל

מחסור בקיץ? תחנת כוח, ארכיון (רויטרס)

המחסור בחשמל מחריף: בפעם השנייה בתוך שבוע, הודיע ספקית הגז הטבעי "ים-תטיס" על הפחתה צפויה באספקת הגז הטבעי. על פי הודעת החברה, ים-תטיס תספק לחברת החשמל רק 20% מהכמות הרגילה, וכי קיימת אפשרות להפחתה נוספת של הכמות, בנוסף להפחתה הזאת. המשמעות: גדל הסיכוי להפסקות חשמל יזומות ועלייה נוספת בתעריף החשמל.

בשבוע שעבר ירדה האספקה מים-תטיס לחברת החשמל ב-10%, מהלך שיביא  להעלאת תעריפי החשמל. זאת, לאחר עליית התעריפים בחודשים האחרונים בשל החבלות בצינור הגז הטבעי במצרים. בחודש שעבר הודיעה חברת החשמל כי תיאלץ ליזום הפסקות חשמל בחודשי הקיץ במקרה של מחסור.

יו"ר חברת החשמל יפתח רון-טל אמר כי "המציאות שנכפתה על החברה מביאה לעלות הנוספת בגין רכישת דלקים חלופיים יקרים ומזהמים, עלות שנאמדת במאות אלפי דולרים ליום. עלות זו מתווספת לאתגר הפיננסי הקשה עימו החברה צריכה להתמודד".

"סכנה שלא יוותר מספיק גז לחשמל"

אלי גליקמן, מנכ"ל חברת החשמל מזהיר כי "הפחתה נוספת בכמות הגז של ים תטיס, בתוך שבוע ימים בלבד, מהווה תמרור אזהרה למשק החשמל בישראל ולכלכלה הישראלית ומאששת את הנחת היסוד המרכזית של החברה, כי בקיץ הקרוב קיימת סכנה מוחשית שלא יוותר מספיק גז לייצר חשמל. בשל כך, מתחזקת התחזית שחברת החשמל תיאלץ להתמודד מול מחסור ממשי בחשמל".

על מנת להתמודד עם המחסור הצפוי בחשמל בקיץ הקרוב, הממשלה החליטה בתחילת השבוע להטיל על שר האנרגיה והמים עוזי לנדאו לבחור אפשרות להשתמש בגז טבעי, לצד בחינת דרכים נוספות להפחתת צריכת החשמל של צרכני חשמל גדולים בשעות השיא. הממשלה גם אישרה צעדי חירום למניעת מחסור בחשמל בקיץ הקרוב, עקב הפסקת הזרמת הגז ממצרים לישראל.

הצעדים שאושרו יאפשרו לממשלה להתערב בלוחות הזמנים של פריקת דלק בנמלים ולהתיר לחברת החשמל להשתמש יותר בדלקים מזהמים. בנוסף, הוענקה מכסה מוקדמת להתקנת יחידות לייצור חשמל סולארי, בהיקף של 30 מגה-ואט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת