האבטלה זינקה ל-6.9% בחודש מרס

246 אלף איש, כמעט רבע מיליון בני אדם מובטלים - כך מפרסמת היום הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. החדשות הטובות הן כי לצד העלייה באבטלה, נרשם גידול גם בכוח העבודה האזרחי

עלייה במספר המובטלים (חדשות 2)

שיעור האבטלה במשק הישראלי גדל משמעותית בחודש מרס ועמד על 6.9% מכוח העבודה האזרחי, וזאת לעומת שיעור של 6.5% בחודש פברואר, כך מדווחת היום הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

מדובר על כ-246 אלף בלתי מועסקים - כמעט רבע מיליון איש. החדשות הטובות הן כי לצד העלייה באבטלה, נרשם גידול גם בכוח העבודה האזרחי, גידול של אנשים שרוצים להצטרף למעגל העבודה, דבר שהשפיע על הגידול באבטלה.

זו הפעם השנייה בה מדווחת הלמ"ס לפי שיטת החישוב שנכפתה על ידי ארגון ה-OECD שהזניק את שיעור האבטלה בבת אחת בכ-30%. על כל פנים, מדובר בהרעה משמעותית. לפי ראייה רבעונית, האבטלה ברבעון הראשון של 2012 עמדה על כ-6.7% לעומת 6.8% ברבעון הקודם, שהם כ-238 אלף מובטלים.

הלמ"ס זעזע את המשק כשהודיע בסוף החודש שעבר על שינוי שיטת המדידה, כך שהאבטלה בישראל איננה עוד 5.4% (נתון נכון לסוף 2011), אלא 6.5%. לפי הודעת הלמ"ס מ-28 בפברואר, האבטלה או שיעור הבלתי מועסקים בכל שנת 2011 עמדה בממוצע על 5.6%, שהם כ-174 אלף מובטלים. כעת, מספר המובטלים החדש הוא 246 אלף, זינוק של 41.4%.

מובטלים מוגדרים כאזרחים בגיל עבודה, מעל גיל 15, שרוצים לעבוד אך אינם מועסקים. בעקבות השינוי בשיטת החישוב, שהיה צפוי להפחית את שיעורי האבטלה, שכן הוא הכניס למדגם גם חיילים ואנשי קבע (כולם מועסקים), גורם כלכלי בכיר בירושלים הביע בשיחה עם "גלובס" את ההלם שפקד את בכירי הקברניטים שנחשפו לשינוי לפני כמה ימים: "אנו גם בהלם ולא מצליחים להבין את השינוי. גם הנגיד סטנלי פישר ראה את הדברים ודרש הסברים. הוא טרם קיבל אותם ומה שהוסבר לו לא שכנע אותו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת