ד"ר נוביק: "לא צריך היה להישען על מקור גז אחד"

ד"ר נמרוד נוביק, ממובילי עסקת הגז עם מצרים הצהיר בריאיון לתכנית "פגוש את העיתונות", כי אסור היה למדינת ישראל להסתמך באופן בלעדי על הגז המצרי. "המלצתי על חלוקת מקורות הגז", הוא מדגיש. על תביעת הענק נגד החבר והמעסיק יוסי מימן: "כאב לי שנאלצתי להקליט את שיחותינו, הוא היה חבר אמיתי"

המהפכה במצרים וסוף עידן מובארק סימנו גם את סופו של רומן בן 20 שנה בין איש העסקים יוסי מימן למי שכיהן כסגנו הד"ר נמרוד נוביק - רומן שהתגלגל במהרה לקרב מכוער כשבמוקד עשרות מיליוני דולרים.

ד"ר נוביק חבר בתחילת שנות ה-90 למימן והפך לאיש סודו. הוא סייע לסגור עסקאות, ומיקד מאמצים בזירה המצרית, כשרוחות השלום הביאו איתן לא מעט הזדמנויות כלכליות. אך התהפוכות בעולם הערבי הובילו גם לקריסתו של המיזם המשותף. בתוך פחות משנה, נעצר זרם הגז ממצרים לישראל פעם אחר פעם.

"הכתפיים שלי צרות מדי מכדי להכיל את המהפכה במצרים ואת עליית מחירי החשמל", אומר נוביק שמדגיש כי במשך תקופה ארוכה המליץ שלא להסתמך באופן בלעדי על הגז המצרי.

"המלצתי בפני גורמי הביטחון והכנסת על מדיניות של חלוקת מקורות הגז", מדגיש נוביק. "רציתי לייצר מצב שלמען ביטחון אנרגיה, מדינת ישראל לא נשענת על מקור אחד", אומר נוביק.

"כאב לי שהקלטתי את שיחותינו, מימן היה חבר אמיתי"

על פי כתב התביעה שהגיש, נוביק פעל ביעילות על מנת לסגור את עסקת הענק. במקרים מסוימים אף תיווך בין ראש הממשלה שרון למובארק באופן אישי. "כאשר הנשיא מובארק התמוטט בקהיר, ד"ר נוביק יזם שיחה בין השניים, מכאן ואילך נמשכה הידברות שהניבה תיאום מדיני מרחיק לכת בין השניים", נכתב בכתב התביעה.

"זה לא אינטרס עסקי", מדגיש נוביק. "כשאתה נמצא במערכת יחסים עם המצרים במשך קרוב ל-30 שנים נוצרת מערכת יחסים ונוצר אמון", הוא אומר. "מה הנזק אם ראש הממשלה מרים טלפון למובארק?", הוא תוהה.

חודשים של עימות שקט בין הטייקון לנוביק הסתיימו בהדחה פתאומית ואחריה תביעת מיליונים וכתב הגנה מלא בהשמצות. "כשהגעתי למסקנה שמימן לא ימלא את התחייבויותיו החלטתי להקליט אותו במשך שנתיים", אומר נוביק. "זה היה מהלך לא פשוט עבורי מכיוון שמדובר היה בחברות אמיתית", הוא מדגיש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת