בנק ישראל: "אין מנוס מהעלאת מסים"

התוספות אותן אישרה הממשלה לתקציב בעקבות ועדת טרכטנברג, לחץ מכיוון מערכת הביטחון והסכמי השכר - יעלו לנו. על פי התכנית המתגבשת, בשנה הבאה יעלו המסים על מנת לנסות ולכסות כמה שאפשר את הגירעון שיעמוד על 47 מיליארד שקל

נגיד בנק ישראל סטנלי פישר (רויטרס)

יוקר מחיה? שיעורי מס גבוהים? בבנק ישראל לא מתרשמים. כתוצאה מניתוח הנתונים הכלכליים של ישראל וההיערכות לתקציב המדינה לשנת 2013, עולה כי הגירעון הממשלתי צפוי להגיע ל-47 מיליארד שקלים. בשל כך, ייאלצו האזרחים משלמי המסים לכסותו.

הכלכלנים הבכירים בבנק ישראל כבר החלו לגבש את ההמלצה להעלאת מסים, כאשר רק לפני שבוע סירב נגיד הבנק סטנלי פישר להצהיר בפומבי באיזה מסים הוא היה מעדיף לראות את ההעלאה. "אני לא ממליץ בנוח לנהל את הדיון הזה כאן וכרגע", השיב.

בבנק ישראל מסבירים כי חלק מהגירעון הגבוה הצפוי ב-2013 נובע מתוספת של 4.8 מיליארד שקל תוספת לתקציב בגין המלצות ועדת טרכטנברג ועוד 5 מיליארד שקל תוספת לתקציב הביטחון. כמו כן, חתמה הממשלה על הסכם להעלאת שכרם של הרופאים, המורים, עובדי הקבלן - וכל זאת במקביל להעלאת שכר המינימום.

בשנת 2014 צפויות התוספות בגין טרכטנברג לטפס לרמה של 6.1 מיליארד שקל ו-5.5 מיליארד שקל בגין ביטחון ושכר (תוספת של 11.6 מיליארד שקל מעבר למגבלת ההוצאה), כך שבבנק ישראל ממשיכים לגבש את תכניתם הכלכלית העתידית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת