נתניהו על הדלק: "מי שאומר שאפשר להוריד מסים - חסר אחריות"

הסערה סביב התייקרות הדלק מתגברת. בפתח ישיבת הממשלה תקף נתניהו את השרים שקוראים לקצץ במסים: "הורדנו תוך שנה את המס על הדלק ב-80 אגורות", אמר רה"מ. "בסך הכול המס בישראל קטן יותר מאשר ברוב אירופה". השר ישי תקף בתגובה: "הקטנה במסים זה דבר מתבקש, השכבות החלשות משלמות את המחיר"

עליית מחירי הדלק אל רף ה-8 שקלים לליטר הביאה היום לקרב בישיבת הממשלה. ראש הממשלה בנימין נתניהו תקף את השרים הקוראים להורדת המחירים, ומנגד, קיים שר הפנים אלי ישי במשרדו ישיבת שרים מיוחדת של סיעת ש"ס בשל ההתייקרות וקרא להורדת המס על הדלק.

"איננו שולטים במחיר הדלק העולמי, אבל אנחנו יכולים לנסות ולהקל בצורה מדודה ואחראית על מצוקות האזרחים", אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה. "מי שאומר שאפשר להוריד מסים ולהרחיב הוצאות על חשבון הגרעון, הוא נעדר אחריות וידע כלכלי. אנחנו זקוקים למסים כדי לקנות עוד סוללות 'כיפת ברזל'".

נתניהו הדגיש: "הורדנו בפעם הרביעית תוך שנה את המס על הדלק בסכום מצטבר של 80 אגורות. בסך הכול המס בישראל קטן יותר מאשר ברוב מדינות אירופה". בנוסף, שיבח נתניהו את שר האוצר יובל שטייניץ על "הדרך האחראית", לדבריו, בה הביא האוצר פתרון למשבר.

שטייניץ הגיב לדברי נתניהו: "ממשלת נתניהו מנהלת קרב מגן על כלכלת ישראל ומשקיעה יותר מכל ממשלה אחרת בהקטנת העוני. נמשיך לשים את הצמיחה וההשקעות בראש מעיינינו, כי זו חובתנו כממשלה".

ישי: "הממשלה תצטרך לסייע ולעזור"

מיד לאחר ישיבת הממשלה, זומנו שרי ש"ס לפגישת חירום במשרדו של אלי ישי, כדי לדון בזינוק שנרשם הלילה במחיר הדלק, שחצה לראשונה את רף ה-8 שקלים לליטר. במהלך הישיבה אמר ישי: "צריך לצמצם את הפערים החברתיים כפי שהתייחס אליהם נגיד בנק ישראל, שזה יבוא לביטוי על ידי שינוי בסדרי העדיפויות".

"המצב הכלכלי של מדינת ישראל ברוך השם טוב, לכן אפשר לעשות שינויים בסדרי העדיפויות שלא יביאו לזעזוע או להידרדרות המצב הכלכלי של מדינת ישראל", הוסיף ישי. "צריך לדעת איך להפנות את ההכנסות, או אולי גידול ביעד הגירעון או שינוי בסדרי העדיפויות הפנימיים על מנת שהשכבות החלשות - שהן משלמות את המחיר בצורה נוראה, איך הם במסגרת כל השינויים, יבואו לידי ביטוי".

"נכון שזה בא משינויים בעולם, אז יכול להיות שהממשלה תצטרך לסייע ולעזור עד ששינויים אלו יתמתנו", מבהיר ישי, "כל עוד שהמצב הוא כזה הממשלה חייבת לתת פתרון ולבחון דרכים על מנת להביא לשינוי סיוע ועזרה לשכבות החלשות עד שיעבור זעם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת