מתייקר אבל פחות: 8 שקלים לליטר בנזין בשירות מלא

מחיר הדלק ממשיך לעלות, אבל פחות מהמתוכנן. לאחר לחץ ציבורי גדול, הפחיתו נתניהו ושטייניץ את ייקור הדלק, ומחיר ליטר בנזין 95 אוקטן יעמוד על 8 שקלים בשירות מלא. בשירות עצמי יעמוד המחיר על 7.79 שקלים

מחיר הדלק עלה הלילה בחצות, אך ב-15 אגורות פחות מהמתוכנן. מי שיתדלק בשירות מלא ייפרד מ-8 שקלים לליטר, במקום 8.15 שקלים כפי שתוכנן. תדלוק בשירות עצמי יחסוך 21 אגורות לליטר, והמחיר החדש יעמוד על 7.79 שקל, במקום 7.94 כפי שתוכנן. מדובר בעלייה של 5 אגורות בלבד, לעומת 20 אגורות על פי התכנון המקורי.

בהודעה שפרסם ראש הממשלה נאמר, כי הוא ושר האוצר החליטו להפחית גם החודש את המס על הדלק. "במקום עלייה של 20 אגורות לליטר בנזין, הוא יעלה ב-5 אגורות. בנוסף הוחלט להמשיך גם החודש את ההפחתה עליה הוחלט בחודש שעבר בשווי של 10 אגורות לליטר בנזין".

"זאת הפעם השלישית מתחילת השנה שהמס על הדלק מופחת, אחרי שבינואר השנה בוטלה העלאה מתוכננת של 40 אגורות בליטר בנזין, כך שסך הכל מתחילת השנה בלמה הממשלה עלייה של 65 אגורות לליטר", נאמר בהודעה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר, כי "הפתרון שגיבשנו יקל על אזרחי ישראל. הפתרון האחראי שגיבשנו יבטיח את המשך צמיחת המשק, ושמירה על האבטלה הנמוכה ביותר מאז שנת 1983".

שר האוצר יובל שטייניץ מסר, כי "הפתרון שגיבשנו מאפשר להקל את הנטל על הציבור מבלי לפגוע בכלכלה. המימון באמצעות ייעול המנגנון הממשלתי הוא הדבר האחראי והנכון מבחינה כלכלית".

שטייניץ: "בטוח שמעדיפים לשלם יותר על דלק במקום אירן גרעינית"

מוקדם יותר הערב התארח שר האוצר יובל שטייניץ בתכניתנו "פגוש את העיתונות" כדי לנסות ולהסביר את עליות המחירים שמשפיעות על כולנו. תוך שלושה החודשים הדלק עולה ב-56 אגורות, מ-7.23 ל-7.79, הלילה יזנקו גם תעריפי החשמל ב-8.9% וישלימו התייקרות של 25% בשמונה חודשים בלבד, גם המים יקרים יותר, 8.2 שקלים לקוב מים לעומת 4.25 שקל בסוף 2009.

"מגיע לכולנו הלחץ של הציבור", אמר שר האוצר שטייניץ. "יש מצוקות אבל יש גם הרבה הישגים חברתיים-כלכליים למדינת ישראל, המדינה היחידה בעולם המפותח עם צמיחה גבוהה ואבטלה נמוכה. דוח בנק ישראל קובע כי לראשונה העוני הצטמצם ומעמד הביניים התחזק", אמר השר והוסיף: "זאת בניגוד לארצות הברית ורוב אירופה, שם ההכנסה ירדה בשנים האחרונות ובישראל השכר עלה".

שר האוצר התייחס להורדת המס על הדלק בהתייקרות הקודמת ואמר כי הוא וראש הממשלה היו מתואמים. "היו דיונים והגענו לפשרה וגם בפעם הזאת אנחנו בוחנים את כל האפשרויות. מחירי הדלק עולים בכל העולם בגלל הסנקציות על אירן. באירן לא יכולים למכור את הדלק שלהם וזה פוגע בכלכלה שלהם שעל סף קריסה, וכך בכל העולם משלמים על הדלק יותר. אני בטוח שבישראל מעדיפים לשלם יותר על הדלק במקום איום של אירן גרעינית", אמר.

מתייקר, אבל פחות (חדשות 2)

"אנחנו כל הזמן בדיונים, אם יהיה מה להודיע נודיע - כרגע אין לי שום דבר משמח להודיע", אמר, אך כעבור קצת יותר משעה יצאה ההודעה שמרסנת את העלייה, והדלק כאמור יגיע למחסום הפסיכולוגי של 8 שקלים לליטר - אך לא יעבור אותו כפי שתוכנן.

השר הסביר מדוע הוא מתנגד להפחתת מסים: "כל מה שהמדינה גובה הולך לאזרחי המדינה. אם המדינה מוותרת על מסים - היא מוותרת על חינוך, על ביטחון, על רווחה לקשישים, על כבישים ורכבות לפריפריה. אין ארוחות חינם ולכן אחריות שלי כשר אוצר היא להגן על כלכלת ישראל מפני משבר עולמי גלובלי. לכן אני אומר - מה שלא יהיה נשמור על מסגרת תקציב ולא תהיה שום פריצה".

"הממשלה התאמצה ותתאמץ בעתיד להצטמצם ולהתייעל", המשיך שטייניץ. "קשה לציבור ואני מבין את זה, אבל אלה גם הסנקציות על אירן. המס הכולל על הדלק הוא מהנמוכים ביותר באירופה. בבריטניה למשל, המע"מ הוא 25%. הממשלה עשתה מאמצים בעבר ותעשה בעתיד להקל על הציבור. היא לא יכולה לשלוט במחירי הדלק. אנחנו מברכים על הסנקציות על אירן אבל יש לזה השלכות על המחיר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת