שטייניץ: "בטוח שהישראלים מעדיפים דלק יקר על אירן גרעינית"

הלילה בחצות יזנק הדלק וישלים עלייה של 71 אגורות בשלושה חודשים, גם החשמל יתייקר ב-8.9% וישלים זינוק של 25% ב-8 חודשים בלבד. שר האוצר לא חושש מהצתה מחודשת של המחאה, אלא רק מהאיום האירני ומאיום הטרור, טוען כי מצוקת הציבור מגיעה אליו ומוסיף: "אין ממשלה יותר חברתית מממשלת נתניהו"

שר האוצר יובל שטייניץ הגיע לתכניתנו "פגוש את העיתונות" כדי לנסות ולהסביר את עליות המחירים שמשפיעות על כולנו. תוך שלושה החודשים הדלק עולה ב-71 אגורות, מ-7.23 ל-7.94, הלילה יזנקו גם תעריפי החשמל ב-8.9% וישלימו התייקרות של 25% בשמונה חודשים בלבד, גם המים יקרים יותר, 8.2 שקלים לקוב מים לעומת 4.25 שקל בסוף 2009.

"מגיע לכולנו הלחץ של הציבור", אמר שר האוצר שטייניץ. "יש מצוקות אבל יש גם הרבה הישגים חברתיים-כלכליים למדינת ישראל, המדינה היחידה בעולם המפותח עם צמיחה גבוהה ואבטלה נמוכה. דוח בנק ישראל קובע כי לראשונה העוני הצטמצם ומעמד הביניים התחזק", אמר השר והוסיף: "זאת בניגוד לארצות הברית ורוב אירופה, שם ההכנסה ירדה בשנים האחרונות ובישראל השכר עלה".

"בטוח שמעדיפים לשלם יותר על דלק במקום אירן גרעינית"

שר האוצר התייחס להורדת המס על הדלק בהתייקרות הקודמת ואמר כי הוא וראש הממשלה היו מתואמים. "היו דיונים והגענו לפשרה וגם בפעם הזאת אנחנו בוחנים את כל האפשרויות. מחירי הדלק עולים בכל העולם בגלל הסנקציות על אירן. באירן לא יכולים למכור את הדלק שלהם וזה פוגע בכלכלה שלהם שעל סף קריסה, וכך בכל העולם משלמים על הדלק יותר. אני בטוח שבישראל מעדיפים לשלם יותר על הדלק במקום איום של אירן גרעינית", אמר.

"אנחנו כל הזמן בדיונים, אם יהיה מה להודיע נודיע - כרגע אין לי שום דבר משמח להודיע, ובחצות עליית המחירים תקפה. אנחנו (ראש הממשלה ושר האוצר) בדיונים לאורך כל השבוע", המשיך שטייניץ בדבריו.

השר הסביר מדוע הוא מתנגד להפחתת מסים: "כל מה שהמדינה גובה הולך לאזרחי המדינה. אם המדינה מוותרת על מסים - היא מוותרת על חינוך, על ביטחון, על רווחה לקשישים, על כבישים ורכבות לפריפריה. אין ארוחות חינם ולכן אחריות שלי כשר אוצר היא להגן על כלכלת ישראל מפני משבר עולמי גלובלי. לכן אני אומר - מה שלא יהיה נשמור על מסגרת תקציב ולא תהיה שום פריצה".

"הממשלה התאמצה ותתאמץ בעתיד להצטמצם ולהתייעל", המשיך שטייניץ. "קשה לציבור ואני מבין את זה, אבל אלה גם הסנקציות על אירן. המס הכולל על הדלק הוא מהנמוכים ביותר באירופה. בבריטניה למשל, המע"מ הוא 25%. הממשלה עשתה מאמצים בעבר ותעשה בעתיד להקל על הציבור. היא לא יכולה לשלוט במחירי הדלק. אנחנו מברכים על הסנקציות על אירן אבל יש לזה השלכות על המחיר".

"סירבתי בכל תוקף להעלות תעריפי החשמל ב-40%"

השר התייחס גם להעלאת מחירי החשמל הלילה: "כשהתבשרתי שאני אמור להעלות את החשמל ב-40% אמרתי בשום אופן לא. פרסתי את ההעלאה על פני שנתיים וחצי. הגז מתמר היה צריך להגיע לחופי ישראל כבר השנה אך זה עדיין לא קרה, זו עלות למשק של 12-15 מיליארד שקל שאנחנו מורידים מהאזרחים. אני בודק דרכים למתן את עליית מחירי החשמל בחודשים הקרובים".

"יש מקום לרפורמה והתייעלות בחברת החשמל ונפעל ככל האפשר למתן את העלייה במחירי החשמל", הוסיף.

"אי אפשר לבטל את תאגידי המים"

השר התייחס גם למנגנון המסורבל בהקמתם של 54 תאגידי מים והאשים את ממשלת קדימה בהקמתם. לדבריו, כיום לא ניתן לבטלם או לצמצמם משמעותית.

"יש בחוץ מלחמת עולם כלכלית שמאיימת על כלכלות כל מדינות העולם ועל אזרחיהן", אמר השר והוסיף: "קודם כל המשימה שלנו היא להגן על התעסוקה, על הכלכלה הלאומית שלנו, כדי שנוכל לצמוח ולהוריד את האבטלה ואז יהיה כסף לרכבות לפריפריה, חינוך חינם ועוד ועוד".

"הדבר העיקרי שאנחנו מודאגים ממנו זה קודם כל קרב ההגנה על כלכלת ישראל ושנית הבעיות הביטחוניות, יש לנו את האיום האירני ואיום הטרור. אני מברך את שאול מופז על נצחונו בקדימה, אך לא זוכר אילו פעילויות חברתיות הוא עשה כשר תחבורה. ראש הממשלה ואני עשינו את כל הפעילויות. לא תמצאי בשנים האחרונות ממשלה יותר חברתית מממשלת נתניהו", דבריו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת