הכנסת דחתה הצעת חוק להוזלת מחיר הדלק

המליאה לא העבירה ההצעה לביטול המע"מ על הבלו - שהייתה עשויה להוזיל הדלק בכחצי שקל לליטר. ח"כ יואל חסון תקף את נתניהו, שיצא לפני הדיון: "אתה אחראי על עליית מחיר הדלק". תגובת האוצר: "העלייה במחיר מידתית"

על רקע הזינוק במחירי הבנזין הלילה, קיימה היום מליאת הכנסת דיון בהצעות חוק לביטול המע"מ על הבלו - בסופו דחתה את ההצעה. ראש הממשלה בנימין נתניהו עזב את המליאה לפני הדיון, ושר האוצר יובל שטייניץ נעדר גם הוא מההצבעה. את הדיון העברנו בשידור חי כאן באתר.

יוזם ההצעה ח"כ יואל חסון (קדימה) אמר במהלך הדיון: "אנחנו בסופו של דבר נשלם את המחיר, אם לא נהיה קשובים. אנחנו חייבים להגביל את הבלו באופן חד משמעי. התופעה של מס על מס, אין יותר עוולה מזה".

ח"כ חסון הוסיף: "זהו עוול אמיתי לציבור. עד כדי כך אתם מנותקים? אל תשקרו את הציבור כי הוא לא קונה את זה ולא מאמין. אם לא הייתם מפחדים מאימתו של ראש הקואליציה וראש הממשלה הייתם מצביעים עם המצפון שלכם להוריד את מחיר הדלק".

בסביבתו של ראש הממשלה הסבירו כי כל ניסיון התערבות במחיר יביא בסופו של דבר להגדלת הגירעון או להטלת מס שיפגע בציבור במקום אחר.

על אף הפסימיות, נמסר מלשכת ראש הממשלה כי ייעשו ניסיונות לבחון חלופות אחרות, אולם ככל הנראה לא תתאפשר התערבות של הממשלה. בלשכת ראש הממשלה הצביעו על הצורך בהחרפת הסנקציות על איראן לנוכח גל ההתייקרות הנוכחי.

בגין: "ההפסד בגובה מאות מיליונים"

השר בני בגין (ליכוד) ענה במהלך הדיון להצעות החוק בשם משרד האוצר, לאחר ששר האוצר החליט להיעדר מהדיון "שיעורי המס המוטלים על הדלק הם מידתיים. להצעת החוק יהיו שלל השלכות שליליות, כאשר משמעות קבלת ההצעה היא שחברות הדלק יוכלו להיערך מבעוד מועד להעלאת הבלו", הוא מסביר.

השר בגין הוסיף: "קבלת ההצעה תוביל גם לאפלייה מצד סקטורים עסקיים מסויימים, ולשינוי מנגנון אישור הצווים להטלת מסים על מוצרים אחרים - אשר לו השלכות תקציביות חריפות. בהתחשב בהשלכות הרוחב אשר תוארו לעיל, ניתן להעריך את היקף ההפסד הצפוי במאות מיליוני שקלים בשנה".

בין הח"כים שהתנגדו להצעה, ניתן למצוא בעיקר את חברי הקואליציה שנכחו במליאה, בהם מיכאל איתן (ליכוד), בני בגין (ליכוד), משה גפני (יהדות התורה), עינת וילף (העצמאות), ציפי חוטובלי (ליכוד), משה יעלון (ליכוד), לימור לבנת (ליכוד), יעקב ליצמן (יהדות התורה), עוזי לנדאו (ישראל ביתנו), אנסטסיה מיכאלי (ישראל ביתנו), דן מרידור (ליכוד), רובי ריבלין (ליכוד) וסילבן שלום (ליכוד).

כך תשלמו פחות על הדלק המתייקר

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת