הנגיד פישר מודאג: "הגרוע לא מאחרינו"

נגיד בנק ישראל חרד אך אופטימי, באשר למצב הכלכלי העולמי. "אנחנו חייבים להמשיך לשמור על עירנות ולשאול כל הזמן מה עלול להשתבש, מתי והיכן, כי ברור שמשהו ישתבש מתישהו", הוא אומר בראיון ל"בלומברג". על יוון אומר נגיד בנק ישראל: "מצבה קשה, למרות הסיוע של גוש האירו"

הנגיד פישר. מודאג (AP)

הרע עוד לפנינו? נגיד בנק ישראל, הפרופסור סטנלי פישר, מזהיר בראיון לסוכנות "בלומברג" כי למרות הסימנים המעודדים בכלכלות רמות בעולם בשבועות האחרונים, עדיין המצב מסוכן. "אנחנו חייבים להמשיך לשמור על עירנות ולשאול כל הזמן מה עלול להשתבש, מתי והיכן, כי ברור שמשהו ישתבש מתישהו", הוא אומר.

פישר, המכונה בראיון "המנטור של נגידי בנקים מרכזיים", אומר כי "מוקדם מדי לומר שהגרוע מכל מאוחרינו. צריך להחזיר את כלכלת גוש האירו לצמיחה ועדיין קשה לראות איך לגרום לזה לקרות".

למרות שכלכלת ארה"ב מתאוששת וברור למדי שכהונת ברננקי הייתה מוצלחת, תוהה פישר מדוע התחזיות של הבנק הפדרלי פסימיות באופן יחסי. "אני מעוניין לדעת מדוע התחזיות של הפד פסימיות יותר מאלה של הכלכלנים בסקטור הפרטי. ברננקי היה אמיץ כשהכריז כי יותיר את הריבית ברמה אפסית עד 2014", הוא אומר.

"מצבה של יוון קשה מאוד"

לגבי יוון אומר פישר כי מצבה קשה מאוד גם לאחר קבלת הסיוע האחרון בהיקף של כ-130 מיליארד אירו. "המצב של העם היווני קשה מאוד ויש לי סימפטיה גדולה אליהם ולקשיים שהם חווים", אמר נגיד בנק ישראל.

פישר התייחס בראיון גם למגמות בקרב הציבור החרדי. "בהחלט ניכר אצלם שינוי בהתייחסות לשוק העבודה. הגברים מתחילים לצאת וללמוד לימודים אזרחיים ואחר כך לצאת לשוק העבודה", אמר.

בסיום הראיון נשמע הנגיד מטורד אך גם אופטימי. "הבעיות שהכלכלה העולמית ניצבת מולם הם לא פשוטות אולם בעבר ארצות הברית תמיד פעלה לתקן ולהבריא את המצב ואני מצפה שזה יקרה גם הפעם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת