רקפת רוסק-עמינח לפני 20 שנה: "אהיה גליה מאור"

כשהייתה בת 21 בלבד, רקפת רוסק-עמינח כבר הייתה מרצה בפקולטה לניהול באוניברסיטת ת"א. השבוע, בגיל 46, הפכה לאחראית למיליארדים רבים, באחד התפקידים הבכירים במשק – מנכ"לית בנק לאומי. אז איזו מנכ"לית אנו מקבלים?

הנה באה הרקפת: היו השבוע היו הרבה חיוכים, ברכות ונשיקות בבנק לאומי. הכול היה חוץ מהפתעה. אף אחד לא באמת הופתע מהמינוי של רקפת רוסק-עמינח לתפקיד מנכ"לית הבנק.

אמנם מולה התמודד מועמד ראוי במיוחד - המפקח על הבנקים הקודם, רוני חזקיה. אבל במגזר העסקי כולם ידעו שלא יהיה אפשר לחסום את הדרך של היורשת שגליה מאור טיפחה כל כך הרבה שנים.

"התחרות הייתה מול אדם בעל תכונות מדהימות, אני כידוע לא הייתי שותפה להחלטה, אבל אני בהחלט מנהלת את המוסד המכובד הזה", מסבירה המנכ"לית הפורשת גליה מאור. בדבר הטענות על קיומו של משחק מכור במינוי, ממהר להגיד יו"ר הבנק דוד ברודט כי "לא היה משחק מכור אלא משחק הוגן, הייתה התלבטות ולבסוף עשינו את הבחירה הנכונה".

בגיל 46 רוסק-עמינח מגיעה לשיא, בדרך הברורה שהיא סימנה לעצמה בדיוק לפני 20 שנה. "רקפת הגיעה להתייעץ איתי כשהייתה בפרשת דרכים. היא התלבטה אם ללמוד לדוקטורט ולהמשיך באקדמיה, או להתקדם בעולם העסקים", מספר ארז ויגודמן, שהיה אז מרצה צעיר ולימים מנכ"ל "שטראוס עלית" ו"אגן מכתשים". "שאלתי אותה היכן היא רואה עצמה בעוד 15-20 שנה, והיא ענתה לי: 'גליה מאור'", הוסיף. ויגודמן הוא זה שפתח בפניה את הדלת והפגיש בינה לבין גליה מאור.

בגיל 26 לרוסק-עמינח היו שלושה תארים

לרוסק-עמינח היו בגיל 26 כבר שלושה תארים: במשפטים, כלכלה וחשבונאות ומנהל עסקים. גליה מאור אימצה מיד את הדוקטורנטית הצעירה והעבירה אותה מסלול במשק שרק מעטים זוכים לו. "יש בה את כל מה שאנחנו מבקשים ממישהו שינהל את הגוף הנהדר הזה", אומרת מאור. וברודט מחזק: "יש לה יכולות, השכלה, כישרונות, דרייב וגם ערכים".

במשך שנתיים הייתה רוסק-עמינח העוזרת אישית של גליה מאור, לאחר מכן ניהלה את אחד ממשרדי רואי החשבון הגדולים במשק - "סומך חייקין", ולימים שבה לבנק לאומי כראש החטיבה העסקית, שאחראית על מתן אשראי לטייקונים ולחברות הגדולות במשק.

מבקריה של המנכ"לית הנכנסת טוענים שהיא מחוברת מדי לאנשי העסקים הגדולים. עידן עופר הוא חבר קרוב שלה והיא נמנעת מלטפל בענייניו בבנק. מצד שני, מקורביה טוענים שתיק האשראי האיכותי שיצרה בבנק מעיד שנתנה הלוואות רק למי שהיה מסוגל להחזיר אותם ולא נרתעה מכניסה לעימותים עם עסקים גדולים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת