קרן המטבע הבינלאומית לישראל: "להעלות מס על נדל"ן"

הדוח השנתי של קרן המטבע הבינלאומית בנוגע לכלכלת ישראל קובע כי למרות שישראל נותרה חזקה, קיימות עדיין נקודות תורפה. לטענת אנשי הקרן, הצלחתה של ישראל בטווח הבינוני והארוך "מוטלת בספק", כל עוד נשמרים שיעורי השתתפות נמוכים במשק בקרב אוכלוסיות החרדיות וערביות

"יש להעלות מסי נדל"ן". ארכיון (חדשות 2)

משלחת קרן המטבע הבינלאומית הגישה את הדוח השנתי על כלכלת ישראל. בין ההמלצות: להעלות מסי נדל"ן ואיכות הסביבה כדי להשקיע בחינוך ובבריאות, ולהעלות את שכר העובדים בבנק ישראל.

על פי הדוח השנתי "הכלכלה הישראלית נותרה חזקה, אך נותרו כמה נקודות תורפה - החוב נותר גבוה ובהינתן התסיסה האזורית והוצאות הביטחוניות, לא נותר הרבה מקום למדיניות פיסקאלית".

"מחיר הדירות זינק בשנים האחרונות בכ-50%", מצוין בדוח, "ושיעור העוני הוא הגבוה ביותר בעולם המפותח, לרבות במגזר החרדי והערבי. בנוסף מדגישים הכלכלנים: "קיפאון של כמעט עשור בשכר הריאלי סייע להתפרצות מחאה חברתית, בעלת השלכות מרחיקות לכת מבחינת היקף ההוצאה הממשלתית ומדיניות המיסוי בטווח הבינוני".

"להעלות את שכר עובדי בנק ישראל"

על פי צוות הכלכלנים בראשות פיטר דויל, על אף שסימני האטה במשק ניכרים, האפשרות של "נחיתה קשה" של המשק הישראלי נותרה נמוכה, אלא אם יתקיים "משבר חיצוני" או "משבר בשוק אג''ח הקונצרני שיצליח להדביק את כל המשק". בעקבות המצב המקרו-כלכלי החדש, קוראים כלכלני הקרן לקברניטים הישראלים להתאים את המדיניות למציאות החדשה, כאשר האתגר המרכזי הוא לשמור על החוב תחת שליטה.

בנוסף ממליצים הכלכלנים להעלות שכר של עובדי בנק ישראל ושיפור תנאי עבודתם. בדוח נכתב כי כעת, המגבלות הקיימות מונעות מבנק ישראל לגייס כוח אדם איכותי דבר שעלול לערער את יכולתם של בנק ישראל.

בדוח הקרן נכתב כי גם הצלחתה של ישראל בטווח הבינוני והארוך "מוטלת בספק", כל עוד נשמרים שיעורי השתתפות נמוכים במשק בקרב אוכלוסיות החרדיות וערביות. בהקשר הזה צוין כי אוכלוסיות אלו "רוצות לעבוד", ועל הממשלה לעודד אותם באמצעות השקעה משמעותית בתשתיות פיזיות וחינוכיות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת