השביתה במשק: עובדי המכס משבשים העבודה בנתב"ג

ישראל שובתת מ-6:00 בבוקר, ויו"ר ההסתדרות אומר: "כרגע השביתה לא מוגבלת בזמן". המוסדות הציבוריים, משרדי הממשלה, האוניברסיטאות, רכבת ישראל, הנמלים ומעונות לא פועלים. נתב"ג שב לפעילות בשעה 12:00, אך עובדי המכס משבשים הפעילות

במהלך משא ומתן לילי שהחל אתמול בערב ונמשך עד לשעות הבוקר, לא הצליחו שר האוצר יובל שטייניץ ויו"ר ההסתדרות עופר עיני להגיע להסכמות בנוגע לשיפור תנאי העסקתם של עובדי הקבלן. סמוך לשעה 6:00 התפוצץ הדיון המכריע בין ההסתדרות לאוצר, והחלה שביתת הענק במשק הישראלי. בשעה 14:00 צפויים הצדדים להיפגש בבית הדין הארצי לעבודה.

השביתה בנתב"ג הסתיימה בשעה 12:00 ובמקום נרשמו תורים ארוכים. מחר בבוקר שוב צפויים שיבושים עד הצהריים. לאחר סיום השביתה בנתב"ג, עובדי המכס משבשים את העבודה הסדירה בנמל התעופה, "כתרומה שלהם למאבק למען עובדי הקבלן".

שמעיה סלאח, יו"ר ועד העובדים הארצי של אגף המכס והמע"מ, אישר ל"גלובס" כי בכוונת העובדים לשבש את העבודה באופן משמעותי במהלך היום. העובדים צפויים לעכב את הסחורות במכס, ולגרום לעומסים ושיבושים קשים בבדיקות המוצרים ושחרורם מהמכס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת   

אילו מוסדות שובתים מהבוקר?

כל המוסדות הציבוריים, משרדי הממשלה, האוניברסיטאות, רכבת ישראל, הנמלים, התיאטראות, המוזיאונים, נתב"ג יושבת בין השעות 6:00 ל-12:00 בהוראת בין הדין הארצי לעבודה, הרשויות המקומיות, הבנקים, הבורסה ומעונות היום של ויצ"ו, נעמ"ת ואמונה.

מערכת החינוך, ובכללה החינוך המיוחד, תפעל כרגיל. כמו כן, התחבורה הציבורית (מלבד הרכבות) תפעל גם היא כרגיל.

בנתב"ג החלו את השביתה ב6:00 בבוקר והיא תימשך רק עד השעה 12:00, ברשות שדות התעופה נערכו מבעוד מועד, רוב חברות התעופה התכוננו והקדימו את טיסותיהן. שתי טיסות שיצאו מארה"ב ומבנגקוק קיבלו אישור מיוחד לנחות לאחר השביתה, אך הם לא יקבלו מזוודות ושירות עם נחיתתם בארץ.

עד לשעה 6:30 הבוקר נועדו שר האוצר שטייניץ ויו"ר ההסתדרות עופר עיני במשרד האוצר בירושלים, אך הדיון התפוצץ מבלי שהצדדים הגיעו להבנות.  במהלך המשא ומתן הלילי הגיש האוצר הגיש הצעה משופרת שעלותה נאמדת ב-200 מיליון שקלים בשנה – מדובר בשיפור תנאי העסקת עובדי הקבלן ולא על קליטתם. ההסתדרות מנסה להגיע להבנה עם המעסיקים הפרטיים דרך "מסלול עוקף אוצר", לפיו חלק מעובדי הקבלן יקלטו, ולשאר, התנאים יושוו לעובדי הקבע.

אזרחים רבים נותרו הבוקר מבולבלים, ובחדר המצב של ההסתדרות מנסים לספק מענה לכל השאלות. יו"ר חדר המצב ג'יאהד עקל אמר הבוקר בריאיון לחדשות 2: "אנו נותנים תשובות לכל האנשים, הציבור מגלה הבנה אך עיקר השאלות אופרטיביות, והן לגבי מה שובת ומה לא שובת. באופן כללי הציבור מגלה הבנה".

במוקד הטלפוני של חדר המצב של ההסתדרות שמספרו 1700-700-331 מבטיחים לספק מענה לכל שאלות האזרחים.

שטייניץ: "שביתה מיותרת ומזיקה"

בריאיון הבוקר לתכנית "בוקר טוב ישראל" עם גולן יוכפז בגלי צה"ל, סיכם שר האוצר שטייניץ, את מרתון הדיונים שנערך הלילה ואמר כי "אנו רואים צורך בתיקון עיוותים ושיפור תנאי העסקת עובדי השמירה והניקיון. והצענו להקצות 200 מיליון שקלים ויותר השנה לצורך העניין".

עוד הוסיף הבוקר שטייניץ כי "ללא התגמשות לא נגיע לפיתרון. זוהי שביתה מיותרת ומזיקה, העולם בטלטלה, המשק האירופי בצמיחה שלילית. זה לא הזמן לשחק באש ולאיים על המשק", אמר.

בהודעה שהוציא הבוקר יו"ר ההסתדרות עופר עיני נכתב כי "המשך השביתה תלוי עכשיו בראש הממשלה ובשר התמ"ת. במידה ושר התמ"ת יודיע שבכוונתו להוציא על דעת ראש הממשלה צו הרחבה להסכם, כך שגם עובדי הקבלן במגזר הציבורי ייהנו ממנו, השביתה תיפסק לאלתר".

עיני תקף את שר האוצר ואת פקידי משרדו ואמר שהם עושים ככל הניתן על מנת שלא להגיע להסכמות: "אנחנו מרגישים אחרי הלילה הזה כמו במחזה אבסורד. המעסיקים הפרטיים מסכמים להשוות את תנאי עובדי הקבלן ואף לקלוט אותם והממשלה שהיא המעסיק הציבורי, שיש לה אחריות כפולה ומכופלת כלפי העובדים האלה אינה מוכנה לעשות זאת".