היום: מאמץ אחרון למנוע שביתה כללית במשק

מחר, החל מהשעה 6 בבוקר, תחל השביתה הכללית עליה הכריזה ההסתדרות במחאה על תנאי ההעסקה של עובדי הקבלן - אלא אם שר האוצר שטייניץ ויו"ר ההסתדרות עיני יגיעו להסכמות בפגישתם בשעות הצהריים. "שר האוצר לא מציע שכר הוגן. הוא מציע כלום", אמר הבוקר עיני, אולם באוצר מתעקשים: "מאמינים שהשביתה הזאת לא תצא לפועל"

איום השביתה במשק נותר בעינו, לאחר שהפגישה בין ההסתדרות לאוצר הסתיימה הלילה ללא תוצאות. בשעות הצהריים ייפגשו יושב ראש ההסתדרות עופר עיני ושר האוצר יובל שטייניץ לפגישה מכרעת נוספת בניסיון למנוע את השביתה, במחאה על תנאי ההעסקה של עובדי הקבלן.

אם גם בפּגישה הזו לא יושגו הסכמות, החל מיום רביעי ב-6:00 בבוקר יושבתו כל המוסדות הציבוריים, משרדי הממשלה, הלימודים באוניברסיטאות, רכבת ישראל והנמלים ונתב"ג (למשך שש שעות בלבד). גם הרשויות המקומיות לא יפעלו ולא יתקיים מסחר בבורסה.

עופר עיני עצמו נשמע הבוקר פסימי ביחס לסיכויים להגיע להסכמות. בראיון לגלי צה"ל אמר יו"ר ההסתדרות כי "אין לנו אשליה שנפתור את כל בעיית עובדי הקבלן כבר במשבר הזה. אנחנו רק רוצים לצמצם את הבעייה ולעצור את התפשטותה".

"שר האוצר לא אומר שהוא מתכוון להשוות את התנאים של עובדי הקבלן. גם ההצעה שלהם לא מציעה את זה. שר האוצר לא מציע שכר הוגן. הוא מציע כלום", הדגיש עיני. "עובד דרך קבלן הוא עובד בלי זכויות, בלי כבוד. אפילו ארוחה במזנון הוא לא מקבל. צריך לצמצם את התופעה הזו. בתהליך הדרגתי התופעה הזו אמורה להצטמצם עד לאפס".מנגד, אומר אומר הממונה על השכר באוצר, אילן לוין, כי "בכל העולם המערבי יש מגמה של מעבר להתמחויות. צריך להזהר עם ההגדרה של עובדי קבלן כי יש כאלה שעושים עבודה מאוד מכובדת ומרוויחים שכר גבוה יחסית. צריך לעשות מהפך במקומות שיש עובדים מוחלשים וזה מה שאנחנו רוצים לעשות".

"אצל חלק גדול מהקבלנים יש הסכמי עבודה שההסתדרות עצמה יזמה וחתמה וזה טוב מאוד", הוסיפו באוצר. "המטרה שעופר עיני חותר אליה היא ראויה ומוצדקת ואני מאמין שבסופו של יום נמצא את שביל הזהב והשביתה הזאת לא תצא לפועל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת