מדינה מושבתת: מנתב"ג עד הבנקים

יו"ר ההסתדרות עופר עיני הכריז על שביתת ענק מחרתיים, בהנחה שהמגעים עם האוצר לא יישאו פרי. בנקים, הבורסה, משרדי ממשלה, רכבת, נתב"ג, הנמלים והרשויות המקומיות, ואפילו בתי החולים יעבדו במתכונת שבת

היכונו לשביתה ענק במשק בעוד יומיים: יו"ר ההסתדרות עופר עיני ערך בצהריים מסיבת עיתונאים שבה התייחס לעיצומים הנרחבים שינקוט ארגונו מחרתיים. את דבריו של עיני העברנו בשידור חי כאן בחדשות 2 באינטרנט.

בדברים שנשא עיני, גלגל את האחריות לפרוץ המשבר לפתחה של המממשלה - כשאת עיקר ההאשמות הוא הפנה לעבר משרד האוצר. "עשיתי הכל כדי לא להגיע לשביתה ואני מוכן לעשות הכל עד ליום השביתה כדי לייצר הסכם עקרונות", הוא אמר באירוע. "לצערי, לצד השני לא בוער. ביקשתי לקבוע פגישה עם שר האוצר ויכול להיות שהיא תיקבע מחר. גם אם כך יהיה, אני אעשה הכל כדי לקדם את המשא ומתן".

על הצעד שהוא מתכוון לנקוט אמר עיני: "הנשק היחידי שיש לעובדים במשא ומתן הוא זכות השביתה. אם לוקחים לנו את זה - חסל סדר ארגוני העובדים". על תנאי ההעסקה של עובדי הקבלן, סוגייה שבה מתרכזת כעת ההסתדרות, הסביר עיני: "ידעתי שכשנכנס למאבק הזה כולם יגידו שזה צודק, אבל כשנתקלים בחומות האטומות מבינים שיש מרחק גדול אמוד בין מה שאומרים לבין מה שמתכוונים. כשנקלענו למבוי הסתום אמרנו – אנחנו הולכים לשביתה. לצערי, עד עכשיו בית הדין לעבודה חסם אותנו. המערכות התגייסו כדי להיאבק באוכלוסיה הכי חלשה".

השביתה במשרד הרווחה לא תכלול את הפעילות במוסדות לחינוך מיוחד. נוסף על המוסדות שבטבלה, לא יינתן שירות ולא יתקבל קהל ברשות שמורות הטבע והגנים הלאומיים, במכון התקנים, בשירות התעסוקה, רשות העתיקות, רשות המסים - לרבות מס הכנסה, בנק ישראל ובלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

מערכת הבריאות: כל בתי החולים הממשלתיים והעירוניים יפעלו במתכונת שבת.

שירותי בריאות כללית - שביתה גם כן, זולת בלשכות הבריאות ובתחנות לבריאות המשפחה שייפעלו במתכונת חירום.

מגן דוד אדום - הארגון יעבוד במתכונת חירום. האחיות יישבתו.

בשבוע שעבר אישר בית הדין לעבודה להסתדרות להשבית את המשק החל מיום רביעי. עם זאת, הגבילה נשיאת בית הדין לעבודה נילי ארד את השביתה בנמל התעופה בן-גוריון, וקבעה כי במהלך יום רביעי יושבת הנמל רק החל מהשעה 6:00 ועד לשעה 12:00. בנוסף, חויבו האוצר, המעסיקים וההסתדרות להגיע לדיון מיוחד בבית הדין ביום השביתה בשעה 14:00.

השביתה תפרוץ שלושה חודשים אחרי שהסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה, ובית הדין דחה מספר פעמים את בקשתם להשבית את המשק. בתגובה להחלטת בית הדין אמר יו"ר ההסתדרות עופר עיני כי הוא מקווה שתחת איום השביתה, יוכלו האוצר והמעסיקים להגיע למשא ומתן שיביא לפתרון בעיית העסקתם של עובדי קבלן במשק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת