שלמה ינאי בריאיון: "צריך לפתוח בדיאלוג עם החמאס"

מנכ"ל טבע הפורש התארח לריאיון מיוחד בתכניתנו "פגוש את העיתונות". ינאי התייחס לאפשרות כניסתו לפוליטיקה ("אני יודע שאני רוצה לתרום לקהילה"), מתח ביקורת על ההנהגה ("איפה הדאגה לאזרח?") ודיבר גם על ממשלת חמאס בעזה ("אנחנו לא בוחרים את השכנים שלנו"). צפו בריאיון המלא

מנכ"ל טבע הפורש שלמה ינאי התראיין היום לתוכניתנו "פגוש את העיתונות", התייחס בין היתר להודעת הפרישה שלו ולגורמים שהביאו אותו לקבל את ההחלטה, וכמו כן דיבר באריכות על נושא כניסתו האפשרית לפוליטיקה ועמדותיו בנושאי ביטחון, חברה וכלכלה.

"אני חושב שאמרתי בצורה הכי פשוטה - אחרי 32 שנות שירות בצה"ל, הגעתי למסקנה שאחרי 10 שנות פעילות בטבע ושבהן הנחתי תשתית לשנים הקרוב הגיע הזמן לצאת לדרך חדשה", אמר ינאי בהתייחס לסיבות לפרישתו מהתפקיד. ינאי דחה את הדיבורים על כך שהדירקטוריון של טבע הוא זה שבעצם גרם לו להתפטר וטען "שאלה המצאות של עיתונאים שרוצים למלא כותרות".

לאחר מכן התייחס לשמועות על כך שהוא מתכוון להכנס לזירה הפוליטית. "טרם החלטתי אם ללכת לפוליטיקה, אני עוד לא יודע מה אני רוצה לעשות אבל אני יודע שאני רוצה לתרום לקהילה", אמר ינאי. "גם בעולם העסקי יש לי עוד הרבה מה לעשות ויש לי הרבה רעיונות ואופציות שהייתי רוצה לבחון". "כמובן שיש לי תפיסת עולם, אבל עוד לא יודע לאיזה מפלגה היא מתאימה", אמר ינאי בתשובה לשאלה על נטיותיו הפוליטיות. "המצב מורכב, כי אין כבר חלוקה ברורה בין ימין, שמאל ומרכז". האם תהיה מוכן להיות מספר 2 במפלגה כלשהי, נשאל ינאי והשיב: "אני מאוד גמיש ואני יכול להיות בכל עמדה, כל עוד זה תורם למטרה".

המנכ"ל הפורש תקף במהלך הראיון את ההנהגה הישראלית, או היעדר המנהיגות כפי שתיאר אותה. "אני חושב שחוסר מנהיגות זו תופעה שרואים בישראל", אמר ינאי. "מה היא בעצם מנהיגות? היא להציב חזון, ולהתמודד עם האתגרים על מנת להגשים את אותו חזון. איפה ההתמודדות עם הבעיות בתחום המדיני והכלכלי? איפה הדאגה לאזרח?".

מנכ"ל ענקית התרופות הפורש קרא גם לפתוח בדיאלוג עם החמאס. "צריך לפתוח דיאלוג עם כל מי שאפשר, כולל החמאס". ינאי לא משלה את עצמו ומודה שזה לא הולך להיות קל, אבל אומר שמה שרואים מכאן לא רואים משם: "אנחנו לא בוחרים את השכנים שלנו, וכשהם בשלטון ההתנהגות שלהם תהיה אחרת - בהתחלה זה יהיה קשה אבל צריך לעשות את זה - כי צריך להשאיר את התקווה שנוכל להגיע לאן שרצינו".

בתום הראיון התייחס ינאי לדיון הציבורי סביב שכר הבכירים במשק, טען כי הדיון הינו מוצדק ביותר אך הדגיש כי צריך לשנות את השאלה. "בעניין השכר לבכירים, אני חושב שהדיון הוא ראוי גם אם הוא לא נוח", אמר. "אבל המוקד של הדיון צריך להיות הקשר בין הביצועים של החברה לבין השכר שהמנכ"ל שלה מקבל".

מדד ראש הממשלה: 49% - תפקוד רה"מ בינוני

במסגרת "פגוש את העיתונות" אנו בודקים מדי חודש מה אתם חושבים על תפקודו של נתניהו בסקר מיוחד שמבצע עבורנו מכון שילוב Millward Brown. הזיגזוג סביב חוק לשכת עורכי הדין והמהומה בליכוד לא הוסיפו השבוע נקודות לנתניהו, וראש הממשלה פותח את השנה בסימן בינוני.

על השאלה "מה דעתך על תפקודו של ראש הממשלה נתניהו", השיבו 26% מהמשתתפים כי תפקודו טוב, 25% כי תפקודו רע ואילו 49% מהמשיבים טענו כי תפקודו של נתניהו "רע".

בפילוח על פי מגזרים, נראה כי נתניהו הוא יקירם של הדתיים והמסורתיים שתופסים את תפקודו טוב יותר מאשר החילונים והחרדים. 43% מהדתיים טענו כי תפקודו של רה"מ "טוב", זאת לעומת 34% מהמסורתיים, 26% מהחרדים ורק 18% מהחילוניים.

בחלוקה לאזורי הארץ - בבירה מרוצים מאוד מראש הממשלה ומעניקים לו ציון גבוה במיוחד (46%), באזור המרכז והשרון שביעות הרצון נמוכה יותר (20%), וכך המצב גם בפריפריה. אבל נתניהו יכול להסתכל גם על חצי הכוס המלאה: בקרב בוחרי הליכוד בבחירות האחרונות נרשמת שביעות רצון גבוהה במיוחד – 53% מגדירים את התפקוד שלו כטוב או טוב מאוד, ורק 13% מגלים סימני שבירה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו ל-200 אלף החברים של חדשות 2 בפייסבוק