הצצה לתלוש השכר של ח"כ מנחם בגין

כשגרים בדירות ישנות אפשר לפעמים למצוא אוצרות מפתיעים. במהלך סידור שגרתי לקראת חג הפסח התגלה בארון הבית תלוש משכורת היסטורי של לא אחר מראש הממשלה לשעבר, מנחם בגין מחודש יולי 1973, כאשר עוד כיהן כח"כ. כמה הרוויחו בכנסת לפני למעלה מ-40 שנה, ואיפה עומדת המשכורת בהשוואה לשכר כיום?

בגין, ארכיון (לע"מ)

היסטוריה בתוך הארון: בעוד שכשרובנו מסדרים את הבית ואת הארונות לרוב אנו מוצאים פריטים שאין בהם שימוש במקרה הטוב וסתם זבל במקרה הרע, הפעם הזאת הייתה מעט שונה. במהלך ארגון סידור שגרתי לקראת חג הפסח מצאה כתבת חדשות 2 עמליה דואק תלוש משכורת היסטורי של לא אחר מראש הממשלה לשעבר - מנחם בגין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני גרה בדירה שכורה דיי סטנדרטית בתל אביב, אך מי שגר בה לפניי היה יחיאל קדישאי, איש סודו ומנהל לשכתו של מנחם בגין", מתארת דואק את הגילוי המפתיע. "כשנכנסו לדירה מצאנו שם ארון עם הרבה מסמכים שאף פעם לא מצאנו זמן לסדר אותו. בפסח האחרון התחלנו לנבור בו וזה היה אחד המסמכים הראשונים שמצאנו".

כ-30 אלף שקלים במונחים של ימינו (חדשות 2)


על תלוש המשכורת ההיסטורי של בגין משנת 1973, כשעוד היה חבר כנסת מן המניין, מתנוסס סכום של 1,388 לירות. עוד מפורטות בו ההפרשות השונות כמו לקופת חולים כללית ולמפלגת גח"ל בה היה חבר. מומחים מעריכים כי סכום זה אז שקול לכ-30 אלף שקלים בימינו, סכום הנמוך מעט מהמשכורת החודשית של חברי הכנסת היום. כמובן שבסכום הזה, אז, ניתן היה לקנות הרבה יותר מאשר היום.