נתניהו בכנס "גלובס": "המשבר באירופה - חוסר אחריות של הממשלות"

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע הבוקר לנאום בוועידת "גלובס" לעסקים 2011. "המשבר הנוכחי נבע מפזרנות יתר של ממשלות, במיוחד של יבשת קרובה לנו", אמר. "אנחנו פה נהגנו באחריות. אני אנהג באחריות כדי לצאת מהמשבר". בהמשך היום ינאמו בכנס גם שר הביטחון ונגיד בנק ישראל

יומה השני של ועידת ישראל לעסקים 2011 של "גלובס" נפתח הבוקר בתל אביב. ראשון לנאום היה ראש הממשלה בנימין נתניהו. את הכנס אנו מעבירים כעת בשידור חי ורציף.

נתניהו הציג את משנתו הכלכלית ודיבר על חשיבות המגזר הפרטי לכלכלת ישראל - וגם להשגת צדק חברתי. "מדברים רק על איך לחלק את העוגה ולא על איך להגדיל אותה. אם עוסקים רק בחלוקה מגיעים מהר מאוד לפירורים, וגם זה לא. אני משתדל לעסוק גם בשאלה איך מגדילים את העוגה. יותר קל לחלק ולתת כשהעוגה גדלה".

"כל שר שרוצה לנסוע לסין אני אומר לו סע", הוסיף נתניהו. "סעו לסין! זה שוק ענק שגדל ואם אנחנו נקבל ממנו אפילו נתח קטן, נגדיל את הייצוא ונקבל את המשאבים לחינוך לדוגמה. אנחנו חייבים להגדיל את העוגה".

לדבריו, "המשבר העולמי נובע מזה שממשלות נהגו בחוסר אחריות. אנו נדרשים לפעול באחריות - כך נהגנו ונמשיך לנהוג. זה נבע מפזרנות יתר של ממשלות, במיוחד של יבשת קרובה לנו, וגם מעודף רגולציה או חוסר רגולציה בשוקי האשראי. הוציאו והוציאו ויצרו גרעונות וזה יצר חור, ואז לוקחים טיט משם וזה יוצר חור חדש. אנו לא עשינו את זה, אבל רבים מדי כן. הלוו כסף בלי חשבון, גם לגופים שנתמכו ע"י ממשלות ולא הייתה בקרה או לפעמים הרגולציה חייבה אותם לתת כסף בזול. אנחנו פה נהגנו באחריות. אני אנהג באחריות כדי לצאת מהמשבר".

"חייבים לשלוט בהוצאות", אמר רה"מ. "למה? כי יש הפגנות, דרישות, יש תקשורת, פוליטיקאים וחברי כנסת וכולם חייבים להגיד מה הם חושבים על ראש הממשלה. כל אחד זכותו לומר מה שהוא חושב, והם ועוד איך אומרים, בדמוקרטיה תוססת, וזה טוב וזה כוחנו".

על הקיצוץ בתקציב הביטחון אמר נתניהו: "מערכת הביטחון יש לה צרכים נוספים ללא ספק, אבל היא יכולה גם להתייעל. חלק מההתייעלות נובעת מהשקיפות. זה נושא לא קל והמערכת לא אוהבת את זה אבל אנחנו צריכים להגדיל את השקיפות ומנגד לא לפגוע בהתייעלות וביעילות של המערכת הזו. בשבועות הקרובים אנחנו צריכים באופן אחראי לקבל החלטה בין שלושת הקטבים - לא להגדיל את ההוצאה, לא לפגוע בביטחון, אבל כן לאפשר את המלצות טרכטנברג".

פרס: "אירן - סכנה עולמית"

את הוועידה פתח אתמול נשיא המדינה שמעון פרס שאמר כי "אירן מדאיגה היום את העולם כולו. היא מתנהלת בניגוד לכללי המשפט הבינלאומי והעובדה שהיא תוכל להחזיק יום אחד בנשק גרעיני תהווה סכנה גדולה. אני מרוצה מהדברים שהשמיע נשיא ארה"ב אובמה, ומנהיגי גרמניה, צרפת ורוסיה נגד תכניתה הגרעינית של אירן. אני חושב שעליהם לפעול ביתר שאת נגדם".

עם זאת, פרס הוסיף כי האופציה של תקיפה צבאית באירן צריכה להיות הצעד האחרון. "אני מאמין שמדינות העולם יוכלו ליצור לחץ מספיק גדול על אירן בפן הכלכלי, שאולי יניב פירות למרות הספקות של חלק מהגורמים במערב". 

לקראת סיום דבריו עסק הנשיא בגל החקיקות נגד ארגוני השמאל, שזכו לביקורת נוקבת בארץ ובעולם. "החוקים האלה לא יעברו", הבטיח הנשיא, "ישראל תמשיך להיות הדמוקרטיה היחידה באזור. ההתנגדות לחוקים הללו חוצה מפלגות, ואני יודע שראש הממשלה נתניהו מתנגד להם".

בהמשך היום ישתתפו בכנס שר התשתיות עוזי לנדאו, שר הביטחון אהוד ברק וגם נגיד בנק ישראל פרופ' סטנלי פישר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת