הנשיא פרס: "אירן - סכנה עולמית"

שנת 2011 הייתה גדושה באירועים שהשפיעו על הכלכלה: החל ב"אביב הערבי", דרך המשבר באירופה ועד המחאה החברתית ומאבק הדיור הציבורי. בוועידת ישראל לעסקים של "גלובס" מנסים בכירים במשק ובממשל לבחון ולנתח את המגמות שישפיעו על הכלכלה המקומית והבינלאומית בשנה הקרובה ובשנים הבאות. בפתח הוועידה נאם נשיא המדינה פרס

הבוקר נפתחה בתל אביב ועידת ישראל לעסקים 2011 של "גלובס". שני ימי הוועידה יוקדשו לדיונים, הרצאות והצגת הנושאים והמגמות אשר ישפיעו על הכלכלה המקומית והבינלאומית בשנה הקרובה ובשנים הבאות. את הוועידה העברנו בשידור חי בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

את הוועידה פתח נשיא המדינה שמעון פרס, ובהמשך היום התפצלו באי הוועידה לדיונים במגוון פורומים ופאנלים אותם ינחו בכירי המשק ואישי תקשורת מהארץ ומהעולם. בין הפאנלים המרכזיים שהתקיימו: "מזרח תיכון חדש - חלום או סיוט", שיעסוק באביב הערבי והשלכותיו הביטחוניות, מדיניות וכלכליות. בפאנל תשתתף יו"ר האופוזיציה ח"כ ציפי לבני. פאנל אחר יעסוק בתחבורה הציבורית בישראל, בו ישתתפו שר התחבורה ישראל כ"ץ, ראש עיריית חיפה יונה יהב וראש עיריית ת"א רון חולדאי.

הנשיא פרס: למצות את הסנקציות הכלכליות

בנאום הפתיחה שלו התייחס נשיא המדינה למגוון סוגיות בוערות: האיום האירני, המו"מ המדיני התקוע עם הפלסטינים ושורת החקיקות נגד ארגוני השמאל.

"אירן מדאיגה היום את העולם כולו", אמר הנשיא, "היא מתנהלת בניגוד לכללי המשפט הבינלאומי והעובדה שהיא תוכל להחזיק יום אחד בנשק גרעיני תהווה סכנה גדולה. אני מרוצה מהדברים שהשמיע נשיא ארה"ב אובמה, ומנהיגי גרמניה, צרפת ורוסיה נגד תכניתה הגרעינית של אירן. אני חושב שעליהם לפעול ביתר שאת נגדם".

עם זאת, פרס הוסיף כי האופציה של תקיפה צבאית באירן צריכה להיות הצעד האחרון. "אני מאמין שמדינות העולם יוכלו ליצור לחץ מספיק גדול על אירן בפן הכלכלי, שאולי יניב פירות למרות הספקות של חלק מהגורמים במערב". 

בהמשך דבריו, התייחס פרס למגעים המדיניים עם הפלסטינים. "אני מאמין שראשי הרשות הם אנשים רציניים, שרוצים שינוי באזור", הצהיר, "צריך לשבת למו"מ ללא תנאים מוקדמים, מכיוון שישיבות כאלה ישנו באופן מיידי את האווירה באזור כולו. אם ישנם שני אנשים שרוצים לרקוד, לא צריך למנוע את זה מהם".

"מזלנו שאין לנו משאבי טבע"

"הגענו לכאן לפני 63 שנים, ואני עדיין זוכר את יומה הראשון של המדינה", אמר הנשיא בן ה-88, "הגענו למדינה קטנה, פרומיל בגודלה מכל מדינות ערב. בצפון היו ביצות, בדרום מדבר, וההישגים אליהם הגענו במהלך 63 שנות עצמאותנו הם מעל ומעבר למה שכולנו חלמנו אז. למזלנו, אין לנו משאבי טבע - אבל בשל כך גילינו את המשאב האנושי".

לקראת סיום דבריו עסק הנשיא בגל החקיקות נגד ארגוני השמאל, שזכו לביקורת נוקבת בארץ ובעולם. "החוקים האלה לא יעברו", הבטיח הנשיא, "ישראל תמשיך להיות הדמוקרטיה היחידה באזור. ההתנגדות לחוקים הללו חוצה מפלגות, ואני יודע שראש הממשלה נתניהו מתנגד להם".

ולסיכום, אי אפשר לסיים ללא עצה מהנשיא המנוסה. "אל תבזבזו את הזמן שלכם להיות עייפים, אחרת לא תוכלו להשיג הרבה דברים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת