משרד הפנים מציג: מהפכה בתעריפי הארנונה

הגיע הזמן להתרגל לתעריפים חדשים בארנונה. ועדה שמינה משרד הפנים ממליצה בין היתר על הנחות חדשות לזוגות צעירים עם ילדים ולסטודנטים. מנגד, הארנונה בכללותה תתייקר ב-3% בשל הצמדה למדד. שר הפנים אלי ישי: "מי שרצה לקבל הנחה היה צריך לשקר או להיות הומלס"

מהפכה בתעריפי הארנונה: ועדה מיוחדת שמינה משרד הפנים ממליצה על הנחות נוספות לזוגות צעירים עם ילדים ולסטודנטים. מהצד השני - יופחתו ההנחות לקשישים מבוססים.

החל מ-2012 תשלומי הארנונה של רבים מאיתנו צפויים להשתנות. ועדה של משרד הפנים, שתגיש המלצות לשר הפנים, גיבשה תוכנית לשינוי סולם סבסוד הארנונה. השר ישי צפוי לחתום על ההמלצות עד סוף החודש.

סטודנטים המתגוררים במעונות, לדוגמה, יקבלו את ההנחה בארנונה ישירות דרך שכר הלימוד שלהם. שינוי נוסף הוא לגבי סטודנטים עם מצב סוציו-אקונומי נמוך: כיום סטודנטים עובדים לא מקבלים הנחות בארנונה. כעת המצב ישתנה והסטודנטים יזכו לסבסוד של עד 80% מגובה הארנונה. גם הורים לילדים עד גיל 5 יקבלו תוספת של עד 20% בסבסוד הארנונה, ולצד זאת יוגדל גם הסבסוד לאמהות חד הוריות.

"אני יודע שהאוצר בדרך כלל רוצה לכסות את הגירעונות של הרשויות באמצעות הארנונה, או להכניס את הידיים לכיס של האזרחים", אומר שר הפנים ישי. "אני מתנגד לכך ולכן צריך לאפשר את ההנחות בארנונה".

"מי שרוצה הנחה - צריך לשקר או להיות הומלס" 

שינוי מהותי נוסף הוא ברמות הסבסוד לקשישים ולנכים - עד היום אוכלוסיות אלה קיבלו סבסוד אוטומטי, ללא קשר לגובה המשכורת החודשית. כלומר - סבסוד אחיד, גם אם אתה בגיל הזהב ועשיר כקורח. כעת יוגדל הסבסוד לקשישים עם רמות ההשתכרות הנמוכות יותר, תוך ביטול חלק מהסבסוד לקשישים המבוססים.

לצד האוכלוסיות המיוחדות, ייערך שינוי גם בזכאות הבסיסית - זו החלה על כלל האוכלוסייה בעלת הכנסה נמוכה. עד היום רק מי שקיבל מתחת לכ-2,400 ש"ח בחודש - סכום שאינו רלוונטי כלל לימים אלה או לשכר המינימום - זכה להטבה. על פי ההמלצות החדשות, הסבסוד יוצמד לטבלאות הביטוח הלאומי. כלומר, גם מי שמרוויחים שכר מינימום יזכו להנחה חודשית.

חשוב לציין כי לצד ההנחות הללו, בתחילת ינואר, כמידי שנה אנחנו עדיין נשלם יותר: הארנונה תתייקר בכ-3%, בשל ההצמדה למדד. נוסף על כך, למעלה ממאה רשויות דורשות להעלות את הארנונה בכ-3-5% נוספים, דבר שדורש את אישורו של שר הפנים. "נוצר פה מצב מאוד מאוד מוזר - מי שרוצה לקבל הנחה בארנונה על פי הטבלה הקיימת צריך לעשות אחד מהשניים: או לשקר או להיות הומלס", אומר השר ישי. "במסגרת הקריטריונים בטבלה אין אופציה לקבל הנחה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת