מהחודש הבא: זינוק במחירי הפירות והירקות

מחירי הפירות והירקות צפויים להתייקר מחודש ינואר הקרוב בשיעור של עד 25%. הפרחים יתייקרו בכ-40%. הסיבה: מחסור בכוח אדם לחקלאים בשל צמצום המכסה של העובדים הזרים

מכה נוספת לכיס שלנו: חקלאי ישראל נערכים לשנת 2012 ומודיעים כי כבר בחודש הבא מחירי התוצרת החקלאית יעלו בעשרות אחוזים. הסיבה לעלייה המיידית במחירים: קיצוץ במכסות של העובדים הזרים לחקלאות מתחילת ינואר. בעקבות המחסור בכוח האדם גם הגידולים הצטמצמו ועובדים אחרים טרם נמצאו.

ואלה עליות המחירים הצפויות כבר בחורף הקרוב: חציל יעלה ב-25%, מלון יעלה ב-20%, אבוקדו בכ-11%, אגס - 15%, התפוזים והתפוחים עד 12%. גם העגבניה והמלפפון שמחיריהם עלו לאחרונה בעשרות אחוזים, צפויים להתייקר - מחיר העגבניה יעלה ב-10% והמלפפון ב-15%.

גם מחיר השושנים יעלה

"מחירי הפירות והירקות יעלו בתקופה הקרובה בכ-25%", אומר נשיא התאחדות האיכרים דובי אמיתי. "הדבר נובע ממדיניות לא נכונה של ממשלת ישראל. אי אפשר להחזיק את המקל משני הקצוות. מצד להטיל עלויות ותשומות מאוד כבדות במים ובעובדים החקלאים ומצד שני לבקש שהמחירים יהיו נמוכים".

"אנחנו בחוסר ידיים עובדות, השטח עומד ואין לי מספיק אנשים", מעיד מלאכי ריינר, חקלאי מרעננה. "יש פה שלושה אנשים בלבד שלא מספיקים לקטוף את כל התוצרת. זה פגיעה גם בחקלאי, ובוודאי גם במדינה".

גם בשוק הפרחים צפויה עליה של עשרות אחוזים בעקבות המחסור בידיים עובדות: סייפנים, שושנים, ליליות וחמניות יעלו בין 30-40%. החדשות הרעות לא פחות הן - שזינוק המחירים לא צפוי להשתנות בקרוב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת