חברת החשמל מאיימת: נעלה את התעריפים ב-30%

סיוע של 4 מיליארד שקלים מהמדינה והעלאת התעריפים ב-30 אחוזים - כך דורשת חברת החשמל מהמדינה. אם לא ייענו הדרישות, יבוצעו קיצוצים נרחבים באספקת החשמל שיגרמו לכך שהחברה לא תעמוד בעומסי הביקוש בחודשי הקיץ. תקציב 2012 של חברת החשמל, אגב, גדל ב-50%

חברת החשמל דורשת את העלאת תעריף החשמל ב-30% וסיוע חירום מהמדינה בסך 4 מיליארד שקלים בכדי לממן את רכישות הדלק ותכניות הפיתוח של החברה.

במידה והדרישות החברה לא ייענו, יתכנס הדירקטוריון מחדש עד ינואר על מנת להחליט על קיצוצים נרחבים ברכישת הדלקים ובתכניות הפיתוח של החברה. קיצוצים ברכישות הדלק יביאו את החברה למצב שבו לא תוכל לספק את מלוא הביקושים לחשמל בקיץ 2012.

דירקטוריון חברת החשמל אישר הערב את תקציב החברה ל-2012, שיעמוד על כמעט 30 מיליארד שקלים. מדובר בגידול דרמטי של כ-50% בתקציב החברה לעומת שנים קודמות.

הסיבה הראשית: משבר הגז המצרי

הגידול נובע בראש ובראשונה ממשבר הגז המצרי, שמאלץ את חברת החשמל לרכוש סולר יקר במקום גז טבעי לצורך ייצור חשמל. התקציב מבטא את התממשות התרחיש הקיצוני ביותר של אפס גז ממצרים במהלך 2012 והתרוקנות מאגר מרי-B של חברת "ים תטיס" עד מחצית השנה.

כתוצאה מכך, מעמידה החברה את סעיף רכישות הדלקים ב-2012 על סכום אסטרונומי של כ-18 מיליארד שקלים לעומת כ-10 מיליארד, לפני משבר הגז.

גידול משמעותי נוסף נרשם בתקציב הפיתוח של החברה שיעמוד השנה על 6 מיליארד שקלים לעומת 4.8 מיליארד ב-2011. הסיבה לכך הם שני מגה-פרויקטים: הפחתת הפליטות והתוספות הקיטוריות\ שיעלו יחדיו 2.5 מיליארד שקלים ב-2012.

כנגד הגידול בעצום בעלויות מציגה חברת החשמל קיצוצי שכר הכוללים קיצוץ 10% מהשעות הנוספות וביטול 400 תקנים במסגרת תכנית הפרישה ההמונית "תנופת אור", שכלל לא ברור אם תקבל את הסכמת הוועד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת