כיצד רוכשים דירה במחיר מוזל?

חלק מהקבלנים מציעים דירות במכירה מוקדמת עוד לפני קבלת היתר בנייה. היתרון ברכישה מוקדמת הוא הנחה של כ-10%, אולם קיימת סכנה לעיכובים ובמקרים קיצוניים אף לביטול הפרוייקט. האם משתלם להסתכן על מנת לקבל הנחה ברכישת דירה חדשה?

בסביבת המחירים הגבוהה כל כך של שוק הנדל"ן מחפשים זוגות צעירים כל הנחה אפשרית. אמיר ומילי למשל החליטו לרכוש דירה במכירה מוקדמת ולחסוך כסף. שלב המכירה המוקדמת מכונה "פריסייל", שלב בו הפרויקט עדיין לא קיבל את כל היתרי הבניה הנחוצים, ולכן הדירות בו נמכרות במחיר זול יותר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בראש העין, דירה שנמכרה בשלב המכירה המוקדמת עלתה 1.24 מיליון שקלים, ומשהתקבל ההיתר לאחר כשנה, קפץ המחיר ב-140 אלף שקלים, לסכום של 1.38 מיליון שקלים. בחדרה דירת 5 חדרים שעלתה בשלב המכירה המוקדם 1.1 מיליון שקלים, נמכרה עם קבלת ההיתרים ב-1.25 מיליון שקלים, עלייה של כ-13%. בממוצע ארצי, דירות הנמכרות בשלב המכירה המוקדם זולות בכ-7% ממחירן הרגיל.

הקנייה אולי זולה יותר, אבל גם מסוכנת. חוץ מלקבל דירה שונה מזו לה קיוו הקונים, קיים חשש כי הליכי האישור יתעכבו במשך שנים, זמן ארוך במהלכו כספם של הקונים שכבר הושקע בפרויקט - תקוע.

למי שבכל זאת מוכל לקחת את הסיכון ולקנות במכירה מוקדמת ללא אישורים, מומלץ לנקוט אמצעי זהירות ולברר מהן תכניות הבנייה, מהם חומרי הבנייה ולדאוג כי הסכם הרכישה מתייחס למקרים בהם משתבשים הליכי האישור, זאת כמובן בנוסף לערבויות מתאימות ובדיקה מקיפה של העומדים מאחורי מיזם הבנייה.

במדינה שבה נדרשות 13 שנים בממוצע כדי לתכנן ולבנות פרויקטים, הסיכון במכירה מוקדמת גדול. המחיר אולי נמוך, אולם נראה כי אין מתנות חינם.