משרד הבריאות מזהיר: דבש שאינו דבש

לקראת ראש השנה, נערכה במשרד הבריאות בדיקה מדגמית של 18 סוגים שונים של דבש, כדי לבדוק אם הוא עומד בהגדרות הקבועות בתקן הישראלי. מהבדיקה עולה כי 4 מותגים אינם עונים להגדרה של דבש וחלקם אף לא זוכים לאישור של משרד הבריאות. אזהרה "מתוקה"

ללא אישור משרד הבריאות (משרד הבריאות)

משרד הבריאות מזהיר את הציבור מפני ארבעה מותגים של דבש שנמכרו ברשתות השיווק ברחבי ישראל, אך אינם עומדים בתקן הישראלי.

כמו בכל חג, זייפני מותגים הפועלים ללא אישור מגבירים את פעילותם בשוק המזון. לכן, גם לקראת ראש השנה הנוכחי, החלו משרד הבריאות בשיתוף עם משרד החקלאות ומועצת הדבש במבצע של בדיקות דבש.

עד כה ביצע המשרד סקר מדגמי של 18 מותגי דבש שנבדקו במכון התקנים הישראלי. מהתוצאות נמצא כי ארבעה מותגים שעמדו על המדפים בסניפים שונים ברחבי הארץ לא תואמים להגדרה של דבש על פי התקן הישראלי, ולכן האזהרה שלא לקנותם.

המותג הראשון הוא דבש של "שורש זלוע ומזון מלכות". על פי הודעת משרד הבריאות, לא מופיע על האריזה שם היצרן וכתובתו. כמו כן, התוצאות מצביעות על חריגה חמורה מדרישות התקן, ואף מיוחסות למוצר סגולות ריפוי בניגוד לחוק.

מותגים נוספים של דבש הם "יער של חודש מאי" (שם המוצר מתורגם מרוסית), דבש טבעי מפרחי בר של משק דבורים שחר ודבש דבורים טהור המיוצר עבור סדרת "המותג". מדובר ביצרנים שאין להם רישיון של משרד הבריאות.

מחברת דבש חמד - יצרן דבש המותג, נמסר בתגובה: "המותג הוא אחד ממשווקי המזון המובילים בישראל ונהנה ממוניטין מצוין במשך שנים רבות. בבדיקה של משרד הבריאות לא עלתה כל טענה לגבי איכות הדבש הנמצא כיום בשוק, אלא לגבי צנצנות דבש מסדרה מאוד ספציפית עם תאריך תפוגה- 12.12, אשר יצאו לשוק לפני יותר משלוש שנים".

"נבהיר כי סדרת המותג אשר נמכרת בעשרות אלפי צנצנות מדי שנה עוברת את כל הבדיקות הנדרשות בישראל ובחו"ל ומעולם לא עלה כל ספק לגבי טיבה או איכותה. אנחנו פועלים על פי כל הרישיונות הדרושים, הן מטעם משרד הבריאות והן מטעם מועצת הדבש. בעקבות פנית משרד הבריאות בוצעו בדיקות מידיות, והתברר כי הדבש המיוצר כעת עומד בכל התקנים והדרישות. אם בכל זאת קיים חשש אצל צרכן כלשהו, אנחנו מתחייבים להחליף כל צנצנת דבש שנתבקש ע"י כל לקוח שיפנה אלינו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת