יוקר מחייה? ישראל מתחדשת בעוד חמישה קניונים

למרות המחאה החברתית הסוערת, הישראלים לא ממהרים לוותר על "תרבות הקניונים". מרכזי קניות רבים מוקמים בימים אלה ברחבי הארץ, והם צפויים לענות על הביקוש של הדור הצעיר לשופינג - שעל פי נתונים, מבלה בהם לא מעט שעות: 62% מהישראלים מגיעים לקניון מדי חודש. אבל למרות הכל, לא כולם יוכלו לשרוד

רגע לפני החגים ואחרי קיץ של מחאה חברתית סוערת, נפתחים בימים האלה בשקט יחסי מספר קניונים ומרכזים מסחריים חדשים במרכז ובפריפריה. קבוצת "עזריאלי" פתחה בימים אלה שני מרכזי קניות בצפון: קניון עכו ובו כ-50 חנויות, וקניון קריית אתא הכולל כ-60 חנויות.

גם ירושלים התחדשה במרכז קניות חדש: קניון רמות שבשכונה שבבירה כולל כ-80 חנויות. וביקנעם הוקם "קניון G" – שבתוכו יפעלו כ-65 חנויות.

מתחמים מצומצמים יותר בשטחם הוקמו בנתניה, שם נחנך מרכז מסחרי באזור התעשייה ובו כ-17 חנויות. במקביל, רכשה קבוצת עזריאלי את "קניון עיר ימים" שבעיר. קבוצת "גזית-גלוב" צפויה להשלים בקרוב את בנייתו של קניון נוסף – הפעם בפתח תקווה.

"ריבוי שטחי המסחר, לאו דווקא בקניונים, גורם לתחרות בין הרשתות ולאותה ירידת מחירים שאנו חווים כבר כמה שנים", הסביר עופר שחטר, מנכ"ל "פרומול".

62% מהישראלים מגיעים לקניון מדי חודש

אבל האם יש באמת מקום לכל כך הרבה מרכזי קניות ברחבי הארץ? כיום קיימים בישראל הקטנה לא פחות מכ-250 מרכזי קניות וקניונים פעילים – שמגלגלים כ-100 מיליארד שקלים בשנה. למרות הכל, חלקם פשוט אינם שורדים.

ב"תחרות" שבין מרכזי הקניות לקניונים, מעדיף הצרכן הישראלי את האחרונים – ובגדול. לפי נתוני משרד התמ"ת, מבקרים כ-62% מהישראלים בקניון בכל חודש, עם 3 ביקורים וחצי בממוצע בכל חודש. כל אלה, בהשוואה ל-46% מהישראלים שמבקרים בחנויות במרכזי הערים מדי חודש. 39% מהישראלים נותרו נאמנים לשיטה ה"ישנה", ומבקרים מדי חודש בשווקים.

באופן לא מפתיע, מהווים הקניונים חלק חשוב יותר בחייהם של הצעירים בישראל. בני שכבת הגיל 18-24 דיווחו כי הם מגיעים לקניון כ-4 פעמים וחצי מדי חודש, כשבכל פעם הם מקדישים כשעתיים מזמנם לביקור שם.

גם המפה שבתוך הקניונים השתנתה בשנים האחרונות: בעלי עסקים קטנים רבים שפתחו שם את חנויותיהם לא הצליחו לשרוד וכך מוקדי בילוי כמו בתי הקולנוע, שבלא מעט מקרים נאלצו לסגור את שעריהם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק