מחיר הדלק יורד - אבל מס הבלו עולה

מחיר הדלק היה אמור לרדת באופן משמעותי בתחילת החודש הבא, אך בעקבות העלאת מס הבלו - צפויה ההוזלה להיות נמוכה מהמצופה. על פי החלטת ראש הממשלה ושר האוצר, מס הבלו שהוקפא בחודש הקודם יעלה יותר מ-20 אגורות לליטר. המשמעות: מחיר הדלק צפוי לרדת בחודש הבא, אבל בשיעור קטן מהמצופה

הבלו עולה. אילוסטרציה (Shutterstock)

משרד האוצר יקפיץ השבוע, עם תחילת חודש ספטמבר, את מס הבלו ביותר מ-20 אגורות לליטר דלק ובכך יצמצם משמעותית את הוזלת הדלק שהייתה צפויה החודש. הקפצת הבלו תקטין מאד את ההוזלה ממנה היו אמורים ליהנות הנהגים כתוצאה מירידה מחירי הנפט בעולם וירידה במרווחי השיווק של חברות הדלק.

בחודש שעבר היה אמור מחירו של ליטר בנזין 95 אוקטן להתייקר ב-31 אגורות בעיקר בשל העלאת הבלו, אך בשל המחאה החברתית החליטו ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר שטייניץ להקפיא את העלאת מס הבלו לחודש אחד בלבד. כמו כן, הוקפאו מיסי הקנייה המוטלים על סולר המשמש לייצור חשמל ב-69%. בעקבות הוראת השעה, צומצמה עליית מחירי החשמל בישראל מכ-20% ל-12%.

בתום הוראת השעה ולאחר חודש של "הקפאה", צפוי האוצר כאמור להעלות השבוע את מס הבלו ולקזז משמעותית את ההשפעה של ירידה של 10.5% במחירי הנפט בחודש האחרון וגם את ההורדה הצפויה של מרווחי השיווק של חברות הדלק, כפי שנצטוו ע"י משרד התשתיות. המשמעות של כל זאת היא הוזלה קטנה מאוד במחירי הדלק החודש, אם בכלל.

כידוע, פרמטר חשוב בקביעת מחיר הדלק הוא מחיר הנפט בעולם. הנפט ירד בכ-13% בחודש האחרון אך ישנו חוסר ודאות באשר לתגובת הנפט מחר במסחר האלקטרוני, בעקבות סופת ההוריקן "איירין".

לפי הערכות בארה"ב, מחיר הנפט עלול לעלות בחדות בשל פגיעה בבתי הזיקוק בארה"ב. מחיר הדלק בישראל נקבע לפי ארבעת הימים האחרונים של החודש, כך שזינוק חד במחיר הנפט מחר ומחרתיים עשוי גם הוא להשפיע על קביעת המחיר הסופי.

בשורה התחתונה, מחירו של ליטר בנזין 95 אוקטן היה אמור להיות מוזל החודש בכ-30 אגורות לכל הפחות, אולם לפי שעה נראה כי הוא יוזל בכ-10 אגורות ואף פחות, בעיקר בגלל העלאת המס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת