מירי רגב: "שטייניץ נותן דלק למחאה ומאבד את הליכוד לדעת"

מתקפה גלויה מתוך הליכוד על שר האוצר על רקע הכוונה לייקר את תעריף החשמל ב-11%. חברת הכנסת מהליכוד מזהירה כי אם המהלך אכן יצא אל הפועל - יתגמדו הפגנות המחאה ההמוניות שנערכו אתמול אל מול הזעקה החדשה שהוא יוליד: "מיליונים ייצאו לרחובות"

ח"כ מירי רגב, התומכת במחאה החברתית למרות היותה חברה בקואליציה, מזהירה היום כי אם אכן יזנק תעריף החשמל בשיעור של 11%, יביא המהלך לכך ש"לא אלפים, אלא מיליונים יצאו לרחובות".

ח"כ רגב אמרה בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט כי "ההחלטה של האוצר ושל שטייניץ להעלות את מחירי החשמל ב-11% היא בעצם הוספת דלק למחאה. בהחלטה זו אפשר להגיד שאנו מאבדים את הליכוד לדעת". 

"זו החלטה שראש הממשלה חייב להתערב בה ולמנוע כל עלייה במחירי החשמל ולהפסיק את עליית המסים העקיפים ולא להוריד את המסים הישירים", הוסיפה רגב. "אין פה שום השלכות ויש כאן החלטה שלדעתי יש לשנות אותה. אין שום סיבה בעולם להעלות עכשיו את מחירי החשמל".

"במצב הנוכחי אנחנו לא יכולים להעלות מחיר בשום דבר, שום מוצר ובשום אחוז. צריך להוריד את המע"מ ואת יוקר המחייה", ציינה הח"כית מהליכוד. על הכוונה להעלות על מחיר החשמל אמרה: "לא יכול להיות מצב שנדבר על התייקרות כזו, כי היא תביא להתייקרות רוחבית בכל המשק. אני לא מאמינה שמהלך כזה יהיה. כדאי לנו מאוד לעצור רגע, לחשוב על מה שקורה ולא להעלות שום מחיר של אף מוצר".

על התכנית שהציג הבוקר נתניהו, כמענה למצוקת יוקר הדיור, אמרה רגב: "צריך לתת לצוותים שהקים ראש הממשלה לעבוד ובמקביל לחשוב איזה צעדים ניתן לעשות כאן ועכשיו כדי לתת מענה אמיתי למעמד הביניים ולשכבות החלשות".

האוצר מפחית את המס על הסולר - החשמל עדיין עולה

שר האוצר יובל שטייניץ החליט להפחית את המס על הבלו ומיסי הקנייה המוטלים על סולר המשמש לייצור חשמל ב-69%, ולהעמידם על שיעור דומה למס על שימוש בסולר בתעשייה. לפיכך, קובע הצו, יוטל מס קניה בשיעור של 31% בלבד מסכום המס המוטל על סולר מיובא המשמש לייצור חשמל - כל זאת במטרה להפחית את העלייה הצפויה בתעריפי החשמל.

תוקפו של הצו עליו חתם שטייניץ חל מ-1 בפברואר 2011 ועד 31 בדצמבר 2011, והוא נקבע כהוראת שעה לתקופה קצובה בשל אי הוודאות בדבר אספקת הגז הטבעי. במשרד האוצר מדגישים כי ככל שתישקל הארכת הצו, תיבחן סוגיה זו מחדש. 

צעד זה של שר האוצר מאפשר להפחית כ-8% מתעריף החשמל החזוי, ובכך לבטל קרוב למחצית מהעלייה הצפויה בתעריף החשמל. שטייניץ פנה בימים האחרונים לשר להגנת הסביבה גלעד ארדן בבקשה לאפשר שימוש מוגבל במזוט, בכפוף למגבלות זיהום אוויר הקבועות בחוק, צעד העשוי להביא להפחתה נוספת בתעריף החשמל.באוצר אומרים עוד כי בשל העלייה בביקוש לחשמל, הקמת מתקנים סולריים לייצור חשמל, עליית מחירי הדלקים בעולם כמו גם החלטת המשרד להגנת הסביבה להחמיר בכללי שריפת דלקים - לא ניתן למנוע כליל עלייה בתעריפי החשמל. אך עם זאת, גם לאחר העלייה הצפויה, יהיה תעריף החשמל נמוך מזה ששרר במשק, קודם לירידת התעריף בפברואר 2010.

שר האוצר שטייניץ אמר כי "למרות שעליית מחירי הדלקים בעולם והפגיעות בצינור הגז המצרי מחייבות עליה זמנית במחירי החשמל, החלטתי לפעול על מנת שהמחיר הזמני לא יעלה מעבר לרמתו המקורית בתחילת שנת 2010".

המשרד להגנת הסביבה אישר שימוש מוגבל במזוט

בין האוצר למשרד להגנת הסביבה מתנהלים מזה חודש וחצי דיונים בשאלה כיצד לצמצם את העלייה הצפויה בתעריפי החשמל כשהאוצר דורש ממשרד הגנת הסביבה "לתרום את חלקו" ולצמצם צו האוסר על חברת החשמל להפעיל את תחנות הכוח שלה במזוט.

מהלך זה אכן יצא אל הפועל, ומהמשרד להגנת הסביבה נמסר הערב כי הוחלט "לאשר לחברת חשמל להפעיל שתיים מתוך שש היחידות הקיטוריות הפועלות על מזוט, לאחר בדיקה מקיפה שהעלתה כי לא תהיה כל חריגה מתקני זיהום האוויר המותרים".

במשרד הדגישו גם כי "האישור מהווה איזון בין הצורך לשמור על בריאות הציבור ואוויר נקי, לבין הצורך לתת מענה למחסור בגז הטבעי הגורם לעליית תעריפי החשמל ולביקושים הגבוהים לחשמל בעונת הקיץ".

לפני שלושה שבועות פרסמה הרשות את החלטתה להעלות את התעריפים לשנת 2011 ביותר מ-19% בכפוף לשימוע, פרק הזמן שהוקצב לשימוע מסתיים מחר. במסגרת ההחלטה שתתקבל מחר יוכנסו מנגנוני עדכון אוטומטיים שיאפשרו לבטל חלק מההתייקרות במידה והזרמת הגז תחודש במלואה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת